Záhadný D.B. Cooper: Před téměř 52 lety unesl letadlo, shrábl výkupné a navždy zmizel

Unést letadlo, shrábnout výkupné a nebýt nikdy chycen. Těžce proveditelný zločin, pro tajemného D.B. Coopera však naprostá hračka.

D.B. Cooper i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Konec 60. a počátek 70. let byly obdobím, kdy se únosy dopravních letadel vyskytovaly relativně často, což je výrazně odlišný trend od dnešní doby, kdy jsou takové události výjimečné. Jedním z nejslavnějších a dodnes nevyřešených případů únosu letadla se odehrál před 52 lety na západním pobřeží USA. Stalo se tak 24. listopadu 1971, kdy muž, který si říkal Dan Cooper, zakoupil letenku na let číslo 305 společnosti Northwest Orient Airlines z Portlandu do Seattlu. Na palubě tohoto letu Boeing 727 bylo 36 cestujících a šest členů posádky. Nikdo nemohl tušit, že půjde o let, na který nikdy v životě nezapomenou.

Únos letadla

Krátce po vzletu předal Dan Cooper letušce obálku s vzkazem. Nejprve letuška nepřikládala tomuto vzkazu větší význam a domnívala se, že jí Cooper předává své telefonní číslo. Jenže poté, co si Cooper stěžoval, že letuška vzkaz neotevřela, jí sdělil, že má ve svém kufříku bombu. Aby dodal důvěryhodnost svému tvrzení, letušce dokonce obsah kufříku ukázal. V ten moment pochopila, že nejde o žádný vtip. Klidným hlasem ji vysvětlil, že se nikomu nestane, za předpokladu, že dostane to, co žádá. Jednalo se o výkupné. ve výši 200 tisíc dolarů ve dvacetidolarových bankovkách a dva padáky. Cooper požadoval, aby bylo výkupné a padáky připraveny na letišti v Seattlu po přistání. Tak se také stalo.

Podmínky byly dodrženy

Piloti následovali pokyny únosce. Cooper nařídil letounu kroužit nad zálivem Puget Sound, zatímco FBI a společnost Northwest Orient připravovaly výkupné. Poté, co bylo vše připraveno, letadlo přistálo a všichni cestující byli propuštěni. Na palubě zůstali pouze piloti a letuška Florenc Schaffner. Se dvěma padáky a 200 tisíci dolarů dal Cooper pilotům jasný povel – poletíme směr Mexiko, letadlo poletí v nízké výšce a kabina bude zahalena ve tmě. Cooperovi bylo vyhověno a když pak poslal letušku do pilotní kabiny, otevřel si východ v zadní části letadla a seskočil. Od té doby se po něm slehla zem.

Cooperův skok iZdroj fotografie: Furfur / Creative Commons / CC BY-SA
Animace Cooperova skoku z letadla

Kde je mu konec?

Podle odhadů se předpokládá, že Cooper seskočil nad státem Washington. Při vyšetřování se objevilo několik teorií ohledně jeho identity, včetně nápadu, že mohl být bývalým zaměstnancem Northwest Orient nebo Kanaďanem inspirovaným komiksem o Danu Cooperovi. Někteří dokonce uvažovali nad tím, že by Cooper mohl být bývalým zaměstnancem aerolinek nebo dokonce bývalým členem armády. Případ D.B. Coopera zůstal nevyřešeným a stále vyvolává mnoho otázek. V roce 1980 byly nalezeny bankovky ve výši 5 880 dolarů, které byly součástí výkupného, které Cooper obdržel. To byla poslední velká stopa, která by mohla přispět k odhalení jeho identity. FBI nakonec případ uzavřela v roce 2016 a přestala jej aktivně vyšetřovat.

Dodnes tedy není jasné, kdo vlastně za únosem letadla v historii stál. Jedno je však jasné – šlo o naprosto brilantní kousek, který se už pravděpodobně nikdy nebude opakovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články