Porodila dvojčata, po roce začala mít pochybnosti. Když lékař provedl genetické testy, zůstala v naprostém šoku

Devět měsíců poté, co měla 19letá žena ve stejný den sex se dvěma muži, přivedla žena na svět velmi zvláštní dvojčata. Šance takového porodu byla jedna ku milionu.

i Zdroj fotografie: Delia Martinez / Creative Commons / Public Domain
                   

Jak se blížily první narozeniny jejích potomků, začala mít brazilská maminka pochybnosti stran identity jejich biologického otce. Devět měsíců před porodem měla ve stejný den sex se dvěma muži. Nebyla si tak úplně jistá, který z nich je má „na svědomí“. Pro potvrzení svého podezření si podle New York Post nechala udělat test otcovství. Takový výsledek ovšem určitě nečekala. Shoda byla totiž jen u jednoho z narozených dvojčat.

Velmi vzácný fenomén dvojitého oplodnění

„Pamatuju si sex ještě s jedním mužem a zavolala jsem mu kvůli testu. Ten byl pozitivní,“ sdělila nová matka (která chtěla zůstat v anonymitě) místním novinám. „Tenhle výsledek mě překvapil. Nevěděla jsem, co se mohlo stát a obě miminka si byla velmi podobná.“ Nicméně ačkoli je takový případ skutečně extrémně vzácný, může na něj i tak dojít. „Je to možné tehdy, když jsou dvě vajíčka stejné matky oplodněna dvěma různými muži.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tak situaci vysvětluje praktický lékař této ženy. „Miminka pak sdílí genetický materiál matky, rostou ale z různých placent.“ Technický termín pro takovou situaci je heteropaternální superoplodnění“. Ale pro zjednodušení jde o extrémně vzácnou situaci, kdy jsou během jednoho menstruačního cyklu uvolněna dvě vajíčka. Když k tomu dojde, je možné každé oplodnit během dvou oddělených pohlavních styků.

Fungující strategie u dalších zvířat

Franco popsal tento jev jako jeden z milionu a dodal, že takových případů je asi jen 20 po celém světě. Podle jiných lékařů bude však kolem 400 podobných případů. Podle Firstpost se heteropaternální superoplodnění objevuje mnohem častěji u dalších zvířat. Jde hlavně o krávy, psy či kočky. Tato taktika je totiž samičkami uplatňována zcela záměrně. Mají pak větší šanci na to porodit více mláďat v jediném vrhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Funguje to však i u člověka, nicméně frekvence je mnohonásobně nižší. Podobná situace se objevila už v roce 2015. Otec z New Jersey se tehdy dověděl, že má platit alimenty jen na jednu holčičku z dvojčat. Protože byl pouze jejím biologickým otcem. Podle CNN matka dosvědčila, že ve stejný týden sex se dvěma různými muži. Toho, kterého považovala za otce obou, pak vzala k soudu, který měl rozhodnout právě o alimentech.

Více případů, které nejsou vůbec zjištěny

Provedený test DNA se ovšem shodoval jen u jednoho dítěte. „Byl to první případ tohoto druhu v New Jersey a světově jich je jen hrstka,“ uvedl soudce Sohail Mohammed při svém rozsudku. Rozsudek také citoval článek z roku 1997 od Karla-Hanze Wurzingera, experta na DNA. Dle Keitha Eddlemana, ředitele porodnictví na Mount Sinai Hospital v New Yorku, je životní dráha spermie asi 7 – 10 dní, takže prostor pro překrytí existuje.

Když tedy žena během cyklu uvolní dvě vajíčka, dovolí to dvěma mužům oplodnit je naprosto separátně. V některých případech vzniknou i dvojčata rozdílných ras, což bude rodičům mnohem zjevnější. „Je to mnohem častější, než si myslíme,“ uvedl Eddleman. „V mnoha situacích to ale vůbec nevíme, protože není žádný důvod provádět test otcovství na obou dvojčatech.“

Jaký nejpodivnější lékařský test jste v životě absolvovali?

Zdroj: TribuneIndia
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články