Evoluce dvojvaječná dvojčata nezamýšlela. Proč se tedy rodí? Jsou vysokým rizikem pro sebe i matku

Motiv dvojčat je nevyčerpatelnou inspirací pro literaturu, pobavení i tajemství. Z evolučního hlediska jde ale o hlavolam s některými jasnými nevýhodami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spisovatelé využívají motiv dvojčat opravdu často, jelikož je čtenáři velmi oblíben. Ovšem evolučně mají vícečetné těhotenství několik klíčových nevýhod jako zvýšenou úmrtnost a zároveň riziko pro matku. Vypadá to, že jsme jako druh mnohem lépe vybavení na zrod pouze jednoho potomka z jednoho těhotenství, podobně jako ostatní velcí savci. Přesto existuje stále slušná šance na zplození dvojčat.

Poměr rizika a přínosu

Zatím to vypadá, že přes veškerá související rizika nese nejběžnější způsob vzniku dvojčat také nesporné výhody. Jedná se o polyovulaci, tedy jev, kdy se z vaječníků ženy uvolní každý měsíc více než jedno vajíčko. Neidentická dvojčata pochází z oplodnění dvou vajíček. Identická se rodí v případě, kdy je oplodněno jedno vajíčko, které se pak ale rozdělí na dvě samostatná embrya. Trojčata a vícerčata jsou sourozenci narození ve stejný den.

iZdroj fotografie: Pixabay

Polyovulace tak vyvažuje zvýšené riziko ztráty plodu. Ne všechna vajíčka dojdou k úspěšnému těhotenství, i když se žena o otěhotnění systematicky snaží. Některá vajíčka nemusí být vůbec oplodněna, a i v případě, že oplodnění proběhne v pořádku, nepřežije velká část z nich celý následný vývoj. Důvody nejsou zcela jasné, ale velmi často jde o chromozomální abnormality, což znamená nedostatečnou životaschopnost plodu. Problémem je absence spolehlivých dat, protože monitoring raných fází těhotenství s sebou nese řadu překážek.

Více sázek najednou

Vypuštění více než jednoho vajíčka každý měsíc je metodou, jak zvýšit šance, že aspoň jedno z nich bude úspěšně oplodněno. Příležitostně pak projde celým procesem těhotenství více než jedno vajíčko, což vyústí právě ve dvojčata, trojčata nebo vícerčata. To ovšem nevysvětluje souvislost s věkem matky, protože mladé maminky mají nižší šanci na vznik vícečetného těhotenství. Ta roste s jejich věkem, ale od určité věkové hranice opět klesá.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jedna z nových hypotéz navrhuje, že jde o strategii vycházející z okolností. U mladých maminek je riziko ztráty plodu nízké, tudíž dochází k produkci pouze jednoho vajíčka. Jakmile se riziko zvýší, vzroste frekvence polyovulace, takže starší ženy produkují vajíček více. Reprodukční zájem se zkrátka adaptuje. Dvojčata jsou relativně vzácný jev, který se vyskytuje nejvýše ve 4 % porodů a stále nabízí mnoho otázek čekajících na další bádání. Máte i vy ve svém okolí dvojčata?

Zdroj: ThisViewOfLife

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články