7 magických procesů, které v těle spustí pití obyčejné vody. Překvapivě to má velký vliv i na náladu

Voda je základní složkou veškerého života a jednou z podmínek jeho vzniku. V případě lidstva pak tvoří asi 60 % našich těl, což rozhodně není zanedbatelné množství.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle H. Mitchella: „Jsou mozek a srdce složeny ze 73 % z vody, plíce tvoří asi 83 % vody. Kůže jí obsahuje 64 %, svaly a ledviny 79 %, kosti 31 %.“ Voda je tedy zcela nezbytná pro přežití malých i velkých tvorů, protože je základem pro mnoho tělesných funkcí. Jenom abyste si udělali malou představu – tvoří sliny, normalizuje tělesnou teplotu, přeměňuje potravu na minerály, které náš organismus dovede využít. Taky maže klouby.

Něco pro každou část

Nemluvě o tom, že se stará také o dodávky kyslíku do celého těla, jeho detoxikaci, umožňuje růst a údržbu veškerých buněk a hydratuje veškeré sliznice. Pravidelné pití vody má pak ještě následující blahodárné vlivy.

Více energie a lepší výkon vašeho mozku

Samotný mozek dospělého člověka váží asi 3 kilogramy, z toho 2,2 kilogramy tvoří voda. Není proto nic zvláštního na tom, že je voda kritická pro jeho správné fungování. Výzkum z Journal of Nutrition uvádí, že jakmile dojde i k jen drobné ztrátě tekutin, je schopnost našeho soustředění snížena o 1,3 %. Tohle může snadno vést ke zhoršené náladě i četným bolestem hlavy.

iZdroj fotografie: iStock

Lék na problémy s výživou

Veškerá potrava, kterou přijímáme, potřebuje pro správné strávení změkčení. Bez tohoto kroku se totiž nemůže řádně vstřebat, ani následně vyloučit. Bylo opakovaně prokázáno, že dostatek vody mírní zácpu. Její dostatek změkčuje celkově stolici a stará se o obecně dobrý zdravotní stav tlustého střeva.

Napomáhá hubnutí

Pokud se snažíte hubnout, je voda vaší další zbraní, protože zvyšuje pocit sytosti. Důsledkem toho pak sníte méně jídla. Krom toho urychluje váš metabolismus, takže i v klidu spálí váš organismus více kalorií.

Pryč s těmi prokletými bolestmi hlavy

Bolesti i migrény vycházejí především z dehydratace. V zápalu práce nebo koníčků je velmi snadné na pravidelný příjem vody zapomenout. Jak už bylo ale zmíněno výše, stačí jen drobný nedostatek a váš mozek to pozná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Modulace vaší nálady

Výzkum v časopise Appetite sledoval soubor 120 žen a po 5 dní pečlivě sledoval všechno, co jedly a pily. Analýza reakcí účastnic na hodnocení vlastní nálady byla zcela jasná. Čím více vody přijaly, tím byla jejich nálada na vyšší úrovni.

Prostředek k lepšímu fyzickému výkonu

Sportovci jsou schopni ztratit jen potem 6–10 % své vodní hladiny. Zvýšený vodní příjem vede k mnohem lepší kontrole tělesné teploty, lepší motivaci a menší únavě. To je základ mnohem lepší fyzické i duševní vitality. Hlavně v období fyzického stresu – tedy cvičení – jsou tyto faktory zcela kritické.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výborná kondice ledvinového systému

Nejspíš víte, že voda je hlavní složkou moči a na její barvě se pozná úroveň zavodnění těla. Voda je tím pádem také podstatná pro zdraví i celkovou funkci ledvinového systému, který „moč produkuje, ukládá a vylučuje“. Voda ledviny celkově detoxikuje a zlepšuje jejich funkci.

Voda v čisté podobě

Denně přijímáme vodu kromě čisté formy i v polévkách, džusech i jiných nápojích. Tyto produkty ovšem nelze počítat jako její náhradu, spíše průběžný doplněk. Pro tělo je totiž nejpodstatnější v co nejčistší podobě. Stejně tak je chybou dávat si velké množství nárazově, ideální způsob je průběžně a po menších doušcích.

Kolik vody do sebe obvykle denně dostanete?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články