Je kombinace vakcín proti covidu cestou k větší imunitě? Slibná možnost, která by mohla lidstvo vysvobodit

S novými variantami nemoci covid 19 hledají odborníci nové cesty, jak se chránit. Kombinace vakcín vypadá na jednu z nich.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S uvolňováním mezinárodních opatření začínají lidé dohánět své cestovní dluhy. Přirozeně se tak dostávají také do zemí, které očkují jinou vakcínou, než jakou dostali turisté ve své domovině. Během několika měsíců se také objevili cestující do USA, kteří dostali jinou vakcínu k již proběhlému očkování. V některých případech šlo o to, že původní vakcína měla chránit méně než ta, kterou obdrželi v Americe.

Kombinace kvůli strachu z delty

Téma kombinování dávek od různých výrobců vakcíny znovu otevřelo šíření horší delta varianty koronaviru. I někteří Američané se vydávají touto cestou a pátrají po možnostech další dávky. Mimo USA plánují některé země třetí dávku právě odlišnou vakcínou, než jaká byla už podána. Cílem je samozřejmě dosažení větší reakce imunitního systému, což je přesvědčivý důvod podle mnoha expertů z více oborů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vědci momentálně zkoumají, jak imunita reaguje právě tehdy, pokud organismus obdržel jeden nebo dva typy vakcíny. Další stránkou jsou samozřejmě možné zdravotní komplikace. Zatím to ovšem vypadá příznivě a mixování se rýsuje jako skutečně výhodný postup. Ostatně vakcíny byly už dříve smíchány, i když ne vždy šlo o cílený postup. Například v případě obrny šlo o kombinaci injekce a orálního podání, kdy pak silnější varianta zničila tu slabší.

Jak na míchání reaguje tělo?

Momentálně existující vakcíny proti covidu 19 spoléhají na několik mechanismů, aby nabudily reakci imunity. Jde o mRNA vakcíny a tzv. vektorové vakcíny. První pracuje se vzorkem genetického kódu viru, hlavně jeho spike proteinu. Vektorová vakcína používá jiný virus jako nosiče genu koronaviru. Použití dvou vakcín s rozdílným mechanismem bude nejspíše lepší metoda než kombinace dvou, které ale fungují na stejném principu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podle odborníků zatím některé zkrátka nabudí imunitní systém lépe než jiné. Pokud se dostanou vzájemně do synergie, mohou velmi pomoci všem obranným mechanismům, které tělo má. Problém ovšem je, že nejde jen planě zkoušet, protože organismus si může vyvinout i odolnost vůči konkrétnímu mechanismu vakcíny. A stejně jako lidé reagují rozdílně na samotný covid, reagují různorodě i na ochranný prostředek.

Zdroj: PopularScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články