Ebola může v přeživších přetrvat až 5 let. To je mnohem déle, než si vědci mysleli

Virové onemocnění ebola může v přeživších vydržet až 5 let, než propukne znovu. Je to mnohem delší doba, než jakou vědci dosud odhadovali.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Osoba, která přežila nákazu ebolou, hlavně vypuknutí v Západní Africe mezi lety 2014 a 2016, může virus ukrývat až po dobu pěti let. Poté může být ebola přenesena na další osobu a lze se dostat k dalšímu propuknutí. Vědci už předtím věděli, že se virus eboly může v lidském těle schovat, hlavně v tzv. „privilegovaných oblastech“, kde je lidský imunitní systém obecně méně aktivní, jako jsou oči, případně varlata nebo vaječníky

Ukrytá v těle přeživších až do dalšího útoku

Obecně vzato to znamená, že taková osoba může virus dlouhodobě ukrývat poté, co se sama z nákazy zotaví, a ve vzácných případech ho dokonce přenést na další osobu. Nejdelší zdokumentovaný případ takového „hostování“ byl podle vědců 500 dní. Jenže nová analýzy naznačuje, že se virus dovede nejen schovat na mnohem delší dobu, ale že neztrácí schopnosti masivního propuknutí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Cílem studií je aktuální vypuknutí v Guinee, kde bylo infikováno 18 lidí a devět z nich zemřelo. Místní Ministerstvo zdravotnictví poslalo WHO tři vzorky aktuální varianty do laboratoře v Senegalu. V laboratoři vědci provedli sekvencování viru, aby zjistili, co skutečně vytváří jeho genom a pak ho mohli srovnat s předchozí variantou. Aktuální verze je velmi podobná té z roku 2014, která vypukla v Africe a zabila více než 11 000 lidí.

Nová varianta je však téměř beze změn

Ve skutečnosti má nová varianta jen asi 12 genetických rozdílů, což je mnohem méně, než kolik by se podle vědců dalo očekávat během jejího udržování pomocí přenosu z člověka na člověka. Pokud by byl virus tiše přenášen mezi lidmi po celou dobu od původního Afrického šíření, nejspíš by si vyvinul zhruba stovku odlišných mutací během těch pěti let. Vzhledem k velmi nízké úrovni odlišnosti je to ale nepravděpodobný scénář.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mnohem pravděpodobnější je varianta jeho tichého přebývání v těle jednotlivce, který se během minulého šíření nakazil, a pak nejspíš došlo k přenosu sexuálním stykem, což mělo za následek aktuální vypuknutí. Příběh nového incidentu je ovšem stejně trochu zastřený a je nutné podrobně prozkoumat, co se vlastně stalo. Prvním případem byla sestřička, která na ebolu zemřela v lednu a pečovala o svou nemocnou matku.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články