Fungují vám správně oči? Udělejte si tento 12sekundový on-line test, vydá za návštěvu u očaře

Výzvy jako tahle jsou v principu poměrně jednoduché, to však neznamená, že je každý vyřeší. Zkuste nalézt rozdílná písmenka v záplavě dalších znaků.

i Zdroj fotografie: The Laugh Club
                   

Někteří lidé mají sklony hledat i v jednoduchých věcech příliš složité postupy. Řešení, ač se kolikrát přímo nabízí, jim pak unikne doslova mezi prsty. I tak je ovšem vzájemné soupeření v těchto hádankách velmi populární, především na internetu. Neustálá snaha srovnávat se s ostatními a v něčem je překonávat je v nás zkrátka už zakořeněna. Tentokrát musí vaše oči i mozek pracovat současně, ale ani tak není výsledek zaručen.

Písmena ukrytá mezi čísly

Vaší první výzvou je dnes úvodní obrázek. Vypadá celkem neškodně, že? Máte ale jen 10 sekund na to, abyste mezi tou haldou čísel 5 našli všechna skrývající se písmena S. A jakmile na celé to pole pořádně upřete oči, začne se vám všechno slévat dohromady. Znaky začnou skoro tancovat a jeden se proměňuje v druhý. Udržet si v takovém stavu naprosté soustředění je čím dál těžší. Optické iluze jsou zkrátka výzvou. Tápete-li tedy příliš dlouho, podívejte se na řešení.

iZdroj fotografie: The Laugh Club

Docela dobrý způsob, jak mozek potrápit, i když jde o nejsložitější aparát v celém vesmíru, že? Právě proto je v něm stále mnoho záhad, i když naše porozumění jeho zákoutím zvláště v poslední době výrazně pokročilo. Tím bylo vyvráceno i hodně mýtů, jako třeba princip multitaskingu. Mozek ho totiž není schopen. Kdykoli tedy máme pocit, že provádíme několik věcí najednou, reálně mezi nimi jen bleskově přesouváme soustředění. Co si teď vyzkoušet další test? Najděte mezi písmeny O písmeno Q.

iZdroj fotografie: The Laugh Club

Rychlejší únava a druhé hledání

Výsledkem multitaskingu je mnohem rychlejší únava mozku a také pokles kvality práce. Už dvě takto „naráz“ prováděné věci totiž znamenají o 50 % větší riziko chyby. Když některé aktivity ovládáte tak dobře, že se na ně už prakticky nepotřebujete výrazněji soustředit, opravdu vám může připadat, že je děláte najednou. Stále to však není pravda, před „duševním zrakem“ máte pořád jen jednu činnost v jeden čas.

iZdroj fotografie: The Laugh Club

Dalším podobně rozšířeným mýtem je, že využíváme jen 10 % mozkové kapacity. Opakovaně bylo prokázáno, že je aktivní celý mozek, i když ne ve stejný čas. A navíc během spánku se jeho činnost „rozjede“ ještě více, než když jsme v bdělém stavu. Během 24 hodin však vždycky přijdou ke slovu všechny jeho části.

Kolik mžitek už máte před očima?

Zdroj: TheLaughClub
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články