Proč je moč žlutá? Její odstín slouží jako identifikátor dehydratace. Barevné signály upozorní na velké nebezpečí

Naše tělo využívá živiny, které získává z jídla. Jenže procesy, ke kterým dochází během zažívání, vytváří také některé vedlejší produkty, jako třeba nové chemikálie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé z těchto produktů jsou jednoduše odpad a náš organismus má jasně stanovený postup, jak se jich zbavit. Něco z toho jde ven v podobě stolice, co je rozpustné ve vodě, se dostane do močového měchýře. O tomto rozdělení rozhodují v těle ledviny, orgán ve tvaru fazole. Ty pracují dnem i nocí na tom, aby si naše vnitřní prostředí zachovalo svou rovnováhu. To se týče hlavně vody, soli a některých dalších chemikálii.

Křehká vnitřní vyváženost

Ledviny mají velmi speciální citlivé filtry, které jim pomáhá rozdělit užitečné látky od těch odpadních. Jsou také odpovědné za přesun rozpustného odpadu skrze močovody právě do měchýře. Když se močový měchýř naplní, pošle přes nervy zprávu do mozku, což vyvolá potřebu dojít si na toaletu. Jedna z odpadních chemikálií rozpustných ve vodě, které ledviny přidávají do moči, je urobilin (či urochrom), který je žlutý.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsledná barva tekutiny se pak odvíjí od poměru vody a urobilinu. Pokud je moč světle žlutá, pili jste hodně vody a moč tedy sestává hlavně z vody. Je to stav zvaný také „hydratace“. Čím tmavší moč (od sytě žluté po hnědou), tím méně je v ní vody a více urobilinu. Výsledek je logicky opačný – pili jste opravdu málo vody a jste „dehydratovaní“. Množství příjmu tekutin je třeba držet také v rovnováze, existuje jak příliš málo, tak příliš.

Příliš mnoho vody versus příliš málo

Když se organismu vody nedostává, ledviny vyšlou opět signál do mozku, aby udržel vodu v organismu. Následkem toho se začnete také cítit žízniví. Pokud nejsou lidé schopni pít vodu (například kvůli nemoci), může být potřeba její zavedení přímo do žil. K tomu zpravidla dochází v nemocnici, kdy je do krve zavedena kanyla se solným roztokem. Hnědá moc znamená opravdu silnou dehydrataci.

iZdroj fotografie: Pxhere

V případě, že pijete víc vody, než vaše tělo potřebujete, organismus sdělí ledvinám, že se mají přebytečné zbavit. Poznáte to podle prakticky bezbarvé moči a pravděpodobně také častějšího chození na toaletu. Přílišná hydratace (tzv. hyperhydratace) má podobné projevy jako dehydratace – jsou to bolesti hlavy, případně i mdloby. Dochází totiž k otoku mozkových buněk, které na sebe začnou navzájem tlačit.

Kolik vody denně vypijete? Pozorujete občas příznaky dehydratace?

Zdroj: TheConversation

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články