Co se stane s tělem, pokud přestanete jíst ovoce a zeleninu? Váš tělesný odér nikoho nepotěší, a tím to teprve začíná

Ovoce a zelenina jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku člověka. Jejich absence ve stravě si na těle i duchu vyžádá krutou daň.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Deprese, mizerná nálada, zhoršený zrak. Takhle může vypadat jen zlomek projevů toho, když v denním stravování dlouhodobě vynecháte zeleninu i jakékoli ovoce. Obě skupiny potravin totiž obsahují prvky pro naše tělo nepostradatelné, které si neumíme sami vyrobit a nelze je také ničím nahradit. Pokud je přestanete konzumovat, nejspíš na vás hned neudeří rakovina, ale vaše tělo vám dá jasně najevo, že tudy cesta nevede.

Tělesný odér, vidění a mysl

Jedním z jasných projevů toho, co do našeho těla přijímáme, je tělesný zápach. Například kriminalistické archivy uvádějí, že kanibalští vrahové byli velmi jasně cítit, protože naše tělo není vybavené na trávení lidského masa. A stejně jako příjem nezvyklé stravy má na pach vliv také absence některých potravin. Osoby konzumující běžně ovoce a zeleninu nezapáchají, ani když nějakou dobu nepoužívají deodorant nebo mýdlo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Naše oči, hlavně tedy jejich noční režim, potřebují vitamín A, který se v těle vytváří z betakarotenu. Tento provitamín je obsažen právě v zelenině a ovoci. Asi nejzřetelnějším příznakem absence těchto složek v jídelníčku je ale sešlost na duchu. Lidé bez ovoce a zeleniny jsou obecně skleslejší, unavenější a mnohem náchylnější k depresím. A teď nemluvíme o dočasné špatné náladě, ale o dlouhodobém výkyvu chemie v mozku, kdy zkrátka nenávidíte všechno, co jste kdy milovali.

Potíže v cévách a střevech

Prvky a minerály z ovoce a zeleniny se starají krom jiného taky o rovnováhu tlaku v našem organismu. Z toho jasně plyne, že při jejich nedostatku nám může snadno kolísat krevní tlak. To se týká i lidí, kteří s tímto nikdy problém neměli. Pokud stoupnutí tlaku nečekáte a nevíte, jak se při něm zachovat, snadno vás rozhodí i drobné vychýlení. To vás vyděsí a strachem se tlak opět zvýší. Dostáváte se tak vlastně do spirály, která může skončit i infarktem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakákoli změna stravování se musí nevyhnutelně projevit i v místě, kudy potrava prochází. Řeč je samozřejmě o našem trávení a absenci zeleniny na toaletě poznáte velmi výrazně. Zelenina a ovoce jsou totiž základním zdrojem vlákniny, kterou nedovedeme strávit. Proto se usazuje ve střevech a stará se o plynulý pohyb stolice a snadné vyprazdňování. Nedostatek zeleniny vám může přivodit jak dlouhodobou zácpu, tak i vytrvalé průjmy.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články