Tohle se děje s vaším tělem, pokud pijete pivo každý den. Nepříjemná pravda o oblíbeném českém nápoji, kterou vám pivovary neříkají

Jestliže patříte mezi ty, co pijí pivo každý den či večer třeba proto, abyste si odpočinuli, tak by vás mohlo zajímat, jaké dopady to může mít na vaše tělo a zdraví.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Již na úvod je důležité zmínit, že je velký rozdíl mezi tím, když si dáte večer na oddech piva dvě až tři, anebo jich vypijete tolik, že se ani nepoznáte v zrcadle. V tomto článku se bude hovořit o prvním případě. Jak to tedy je – škodí vám každodenní konzumace tohoto zlatavého nápoje, nebo naopak prospívá? No, od každého trochu, záleží spíše na vašem štěstí.

Pitím piva snižujete riziko vzniku srdečních chorob

Muži a ženy, kteří ve výzkumu vypili až sedm půllitrů piva každý týden, zaznamenali výrazně nižší riziko vzniku srdečních chorob. U mužů to bylo o 20 % a u žen o 16 %, a to ve srovnání s lidmi, kteří žádný alkohol nepili. Střídmé pití piva tedy může být v tomto ohledu pro vaše tělo prospěšné.

iZdroj fotografie: Freepik

Pití piva může zvýšit šanci na rozvoj rakoviny

Věděli jste, že ve Spojených státech je pití alkoholu třetí nejčastější příčinou úmrtí? Rovněž se uvádí, že každodenní popíjení je rizikovým faktorem pro mnoho druhů rakoviny, jako je například rakovina dutiny ústní, hltanu, hrtanu, jícnu, jater, tlustého střeva a prsu. Nejvíce se ovšem zvyšuje šance na rakovinu prsu, tudíž hlavně ženy by si měly dávat pozor.

Pití piva vám může přinést delší život

Mildred Bowers je ženou, která se v roce 2016 nechala slyšet, že za svou dlouhověkost vděčí pivu. V té době jí bylo 103 let a následně uvedla, že to prohlásila z legrace a bude to spíše v genech. Pozdější studie ovšem potvrdila, že mírné pití skutečně snižuje riziko úmrtí u obou pohlaví, více ale u žen.

iZdroj fotografie: Freepik

Pití piva vám ovšem může přinést i kratší život

Tento bod není úplně v souladu s tím předchozím, jelikož mnoho lidí má na stejné věci jiný pohled. Lékařka Sarah M. Hartzová totiž tvrdí, že i ti lidé, kteří denně spotřebují piva málo, si riziko úmrtí zvyšují o 20 %. To je skoro nic pro mladého člověka, u těch starších to už je ale problém, jelikož ti mívají více zdravotních komplikací najednou.

Pití piva každý den z vás může udělat závislého jedince

To, že si dáte každý den pivo, neznamená, že jste závislí na alkoholu. Může to ale znamenat, že jste si vytvořili zvyk, který jen tak nezmizí. A právě zvyky jdou ruku v ruce se závislostí, tudíž se dostáváte v tomto ohledu do rizikové skupiny. Je tedy důležité se více hlídat, pokud jste došli do bodu, že bez piva si večer neumíte představit.

iZdroj fotografie: Freepik

Pití piva může posílit váš mozek

Nikdo nebude tvrdit, že nadměrné pití alkoholu je pro vás prospěšné, jelikož je to přesně naopak. Zvláště pro mozek má zvýšený příjem alkoholu devastující účinky. Mírná konzumace mu ovšem může prospět. Některé studie naznačují, že každodenní nízká konzumace piva, tedy okolo jedné sklenice, může být pro zdraví mozku prospěšná.

Pití piva může snížit riziko vzniku cukrovky

Mírná konzumace alkoholu může snížit riziko výskytu diabetu 2. typu až o 30 %. Pokud tímto typem cukrovky ovšem již trpíte, tak to může mít efekt přesně opačný a akorát si zvednete hladinu glukózy v těle. Záleží tedy hodně na tom, v jakém stavu se zrovna nacházíte.

iZdroj fotografie: Freepik

Pití piva by mohlo posílit vaše kosti

Mléčné výrobky jsou již passé, na posílení kostí je zde přeci pivo. To je totiž bohatým zdrojem křemíku, který zvyšuje minerální hustotu kostí a pomáhá předcházet osteoporóze. Nejlepší jsou na to chmelová nebo sladová piva, pokud tedy patří mezi vaše oblíbená, tak máte vyhráno.

Pití piva může zvýšit, nebo naopak snížit váš krevní tlak

Mírné pití, jako jsou dvě sklenice piva pro muže a jedna pro ženy, může mít za následek jemný pokles krevního tlaku. To ovšem velmi záleží na vašem věku. Pokud je vám nad 50 let, přirozeně se u vás zvyšuje riziko vzniku mrtvice a podobných nemocí, a v tom případě by vám pravidelné pití mohlo tlak zvednout.

iZdroj fotografie: Freepik

Pití piva může způsobit nedostatek vitamínů v těle

Z nutričního hlediska obsahuje pivo více bílkovin a vitamínů B než víno. Možná si tedy říkáte, že jeho pravidelným pitím si dopřejete každodenní vitamínovou dávku. Spíše ale dojde k tomu, že si tělo na takový přínos zvykne a bude těchto vitamínů vyžadovat daleko více než za normálních okolností.

Pití piva může vést k problémům s játry

Nadměrné pití jakéhokoliv alkoholu může vést k rozvoji problémů s játry. Jakmile takové potíže nastanou, dojde v jaterní tkáni k hromadění tuků, zánětu a zjizvení, což určitě nechcete. Jestliže tedy pijete každý den pivo, tak to neznamená, že si onemocnění na 100 % přivodíte, ale máte zvýšené riziko, že se tak stane.

iZdroj fotografie: Freepik

Pití piva může zlepšit váš imunitní systém

Pivo je plné vlákniny a probiotik. Právě ty pomáhají k podpoře růstu zdravých bakterií ve vašich střevech. Jeden výzkum ukázal, že nízké dávky alkoholu – například v podobě piva – stimulují chuť k jídlu a podporují správnou funkci střev, zejména pak u starších osob.

Zdroj: Thelist

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články