Bělení zubů zvládnete doma díky 6 zcela přírodním způsobům. Okolí vám nebude věřit, že jste nebyli u profesionála

Nemusíte chodit na drahé bělení zubů k zubaři, stačí zkusit jeden z těchto 6 triků a výsledky se určitě dostaví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nicméně většina těchto přípravků využívá k bělení bělidlo, což mnoho lidí naplňuje oprávněnými obavami. Pokud chcete bělejší chrup a současně se vyhnout chemii, dle zubní lékařky Dr. Christine A. Frank-Melnyk existuje několik způsobů. Ty jsou jak přírodní, tak naprosto bezpečné. Zažloutnutí zubů způsobuje hned několik faktorů, včetně potravin zabarvujících sklovinu. To se dá spravit pravidelným čištěním. Někdy se ovšem sklovina oloupe a ukazuje vnitřní tkáň, tedy dentin.

Indická praktika s olejem

Oil pulling spočívá v tom, že si ráno nalačno dáte do pusy lžičku panenského oleje (ideálně kokosového) a cca 20 minut ho převalujete v puse. Pak ho vyplivnete do koše (do trubek olej nepatří) a vypláchnete si pusu vlažnou vodou. Poté si ústa vyčistíte kartáčkem bez pasty, a denní boj s bakteriemi, záněty a žloutnutím zubů máte vyřízený. Indové tradičně používali olej slunečnicový nebo sezamový, ale bude fungovat každý, kokosový je populární kvůli chuti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohužel není vědecky dokázáno, že by tento postup bělil zuby, nicméně jde o bezpečnou praktiku, kterou se nedá nic zkazit. Kokosový olej vyplivněte do záchodu nebo koše, protože následně opět ztuhne. V pokojové teplotě je v pevném stavu. Na rozdíl od jiných prostředků není kokosový olej kyselý, tudíž nehrozí riziko eroze skloviny na zubech. Tento postup se proto dá aplikovat denně jako součást běžné péče o chrup i celé tělo.

Čištění zubů jedlou sodou a peroxidem

Jedlá soda má bělicí účinky, proto je populární přísadou zubní pasty. Je lehce brusná, takže pomáhá i proti případným skvrnám. Kromě toho vytváří alkalické prostředí, ve kterém se nedaří bakteriím. Nejde o způsob, jak zuby vybělit přes noc, ale zanedlouho byste měli zachytit rozdíl. Pasty se sodou mají podle studie výrazně lepší bělicí schopnosti, než ty bez ní. Smíchejte lžíci sody a 2 lžíce vody a několikrát týdně si směsí vyčistěte zuby.

Peroxid vodíku je přírodní bělidlo, které zabíjí bakterie v ústech. Právě proto je používán i na dezinfekci ran a obsahuje ho mnoho bělicích přípravků. Žádné studie zatím nezkoumaly čištění zubů jen peroxidem, ovšem některé shledaly, že pasty se sodou a 1 % peroxidu bělí opravdu účinně. Jednou z bezpečných možností je použití ústní vody, pro vyhnutí se vedlejším efektům použijte koncentraci 1,5–3 % roztoku.

Další použití peroxidu a jídelníček

Další možností použití peroxidu je jeho smíchání s jedlou sodou, čímž vytvoříte zubní pastu. Smíchejte 2 čajové lžičky peroxidu a 1 lžičku jedlé sody a velmi jemně si směsí vyčistěte zuby. Dělejte to nejvýše několikrát týdně, přílišné použití může obrousit zubní sklovinu. Jednou z věcí, která se velmi pozitivně projeví na celém těle, a tím pádem i na zubech, je strava bohatá na ovoce a zeleninu. Hlavní roli v tomto případě hrají jahody a ananas.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Směs jahod a jedlé sody je velmi populární mezi mnoha celebritami, není ovšem nijak vědecky doložena. Nedávná studie ukázala, že směs jahod a jedlé sody má ve srovnání s komerčními produkty jen malý efekt. Přílišné použití může zuby zároveň poškodit. Podle některých tvrzení je účinný i ananas. Studie ukázaly, že roli hraje enzym bromelain, který se ukázal jako výrazně lepší bělidlo zubů než běžně prodejné zubní pasty.

Prevence skvrn a pečlivé čištění

Než se namáhat bělením, zkuste předejít tvorbě skvrn. Omezte hlavně kávu, červené víno, sycené nápoje a tmavé bobule. To neznamená, že je nemáte konzumovat, nicméně omezte dobu, po kterou jsou se zuby v přímém kontaktu. U nápojů zkuste použít brčko a asi 30 minut po požití těchto potravin si zuby vyčistěte. Vyhněte se také kouření a žvýkacímu tabáku, protože obě aktivity vám zuby spolehlivě zabarví.

I když některé změny v barvě přicházejí s věkem a přirozeně, většinou jde o postupné hromadění zubního plaku. Pravidelné čištění a použití dentální nitě udržuje zuby v co nejbělejším stavu a také redukuje objem bakterií ve vašich ústech. Tím pádem se vyhnete hromadění plaku. Zubní pasta zuby jemně očistí a dentální nic vás zbaví bakterií. Samozřejmostí zubní péče je pak pravidelná preventivní návštěva zubaře.

Který ze zmíněných postupů jste někdy otestovali?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články