Deset zcela běžně užívaných smrtících prvků z periodické soustavy, které jsou všude kolem nás

Příroda má ve své zásobě mnoho zajímavých substancí včetně těch, které nás mohou spolehlivě zabít, takže se velmi hodí je znát v zájmu vlastní bezpečnosti.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vědě je třeba přinášet oběti. Své o tom ví Marie Curie, která byla sice první nositelkou Nobelovy ceny, ale její práce jí také přivodila brzkou smrt. Spolu s manželem celé roky pečlivě brousili radioaktivní skály a namáčeli je do kyseliny, aniž si – logicky – byli vědomí škodlivosti této práce. Radioaktivita samotná byla objevena jen o několik let dříve. Nejde ovšem rozhodně o jediný prvek s toxickým dopadem na náš organismus.

Hoří i základní složky toho, co dýcháme

Vodík je hořlavý a naštěstí je jedna pětina našeho vzduchu tvořena kyslíkem. Vodík a kyslík spolu velmi prudce reagují a jejich spalováním vzniká voda. Cesium je kromě hořlavosti ještě výbušné, takže kdykoli na něj narazíte, manipulovat velmi opatrně. Pokud je tento kovový prvek volně na vzduchu, chytá plamenem a pokud je ponořen do vody, okamžitě exploduje. Takže rozhodně hořící cesium nehasit vodou, protože si vůbec nepomůžete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Chrom, který reagoval se vzduchem, je stabilní a lesklý, takže ho najdete v autosoučástkách. Ale pokud z něj odeberete šest elektronů, vznikne vám silně karcinogenní substance. Kadmium je skutečně těžký prvek a dovede ovlivnit, jak vápník vytváří kosti v našem těle. Thalium je podobné draslíku, který nás drží při životě. Jenže thalium se nechová stejně jako draslík, čímž zmate naše buňky a ty přestanou pracovat.

Jako by těch jedů nebylo už tak dost

Olov se používalo hodně v barvách a benzínu, poškozuje ovšem mozek a ledviny. Naše buňky poškozuje také arsen, který mate naše buňky. Jeho vlastnosti jsou hodně podobné životodárnému fosforu, který je jen kousek nad ním v tabulce. Atomová struktura atomu způsobuje, že tento prvek pase po elektronech z ostatních atomů a tudíž je velmi reaktivní. Koroduje a postupně likviduje skoro všechno kolem sebe, takže je velmi toxický.

iZdroj fotografie: Pixabay

Antimon je jen kousek pod arsenem a oba prvky mají podobné toxické efekty, protože se oba chovají podobně jako fosfor. Antimon poškozuje lidská játra a způsobuje zvracení. Na závěr tu máme plutonium, které dovoluje funkčnost jaderných zbraní a je vysoce radioaktivní. To znamená, že způsobuje rozpad atomů a uvolňuje přitom částice, které jsou vysoce škodlivé pro veškeré buňky v lidském těle.

Zdroj: How It Works

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články