Konzumace 2 vajíček denně kompletně změní fungování organismu. Lidé například netuší, že to má velký vliv na otěhotnění

Slepičí vejce jsou známá pro své jedinečné složení a vysoký obsah mnoha užitečných živin a látek. Dle nejnovějších výzkumů se hodí denně zkonzumovat i 2–3 kusy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vejce jsou obecně jednou z těch potravin, které by měly být bez obav klasifikovány jako „superjídlo“. Jde o balíček napěchovaný živinami, z nichž některé jsou v běžné moderní stravě skutečně vzácné. Počítají se mezi nejvýživnější potraviny na světě, což potvrzuje i Dr. Kris Gunnas. Jedno vařené vejce obsahuje v přepočtu na doporučenou denní dávku 6 % vitaminu A, 5 % kyseliny listové, 7 % vitaminu B5, 9 % vitaminu B12 a 15 % vitaminu B2.

Pomůže vám s hubnutím

Jestli jste si slepičí vejce oblíbili k snídani, pravděpodobně vám to pomůže udržet si váhu v mezích a vyhnout se obezitě. Proč? Už jen touto vydatnou snídaní získáte slušné množství energie a kalorií, které vám pomohou shodit přebytečný tuk. Vejce k snídani vás zasytí na delší dobu, takže ve výsledku odstraní potřebu přejídat se.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skrze vitamin D větší vstřebání vápníku

Většina lidí si raději sní jedno vařené vejce (například na chlebu), než aby zkonzumovali jednu odměrku čerstvého rybího tuku. Potravinářský průmysl posiluje kuřecí maso antibiotiky a dalšími látkami, které zvyšují jeho obsah stran vitaminu D. Právě ten pak posiluje vaše kosti a zuby díky větší schopnosti vstřebání vápníku.

Neustálá cholinová ochrana pro mozek

Denní konzumace dvou vajec dodá vašemu tělu dostatečné množství fosfolipidových vitaminů, které jsou velmi prospěšné pro mozek. Trpíte-li jejich nedostatkem, hrozí vám krátkodobé a někdy i dlouhodobé výpadky paměti.

Zpomalení celkového stárnutí organismu

Skoro 90 % žen ve věku 35–40 let výrazně snížilo výskyt mimických vrásek v obličeji právě následkem denní konzumace vajec. Potvrzuje to i nejnovější výzkum provedený nizozemským Health Journal.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ženám pomáhají vajíčka otěhotnět

Vitaminy skupiny B jsou klíčové pro proces tvorby tělu prospěšných hormonů. Například vitamin B9 pomáhá s tvorbou neurální trubice a červených krvinek. Tím pádem snižuje potenciální riziko mentální retardace. Jedno slepičí vejce přitom obsahuje 7 miligramů tohoto klíčového vitaminu.

Chcete ochránit váš zrak? Chtějte lutein

Dle nedávných závěrů ze Spojených států jsou vejce slepic velmi bohatá na lutein. Ten je jednou z kritických látek odpovědných za jasné vidění. Nedostatek luteinu ve vašem těle může snadno vést ke zhoršení zraku a dalším vážným komplikacím.

Komplex vitaminu B pro ochranu pokožky i jater

Fosfolipidy obsažené ve vejcích podporují vylučování toxinů z těla, hlavně z oblasti jater. Krom toho jsou vitaminy B12 a biotin velmi důležité pro obnovu vaší pokožky i vlasů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Redukce rizika malignity

U žen snižuje pravidelná konzumace vajec riziko výskytu rakoviny prsu až o 15 %. Cholin totiž snižuje riziko jejího vzniku a je velmi podstatný pro mozkové funkce.

Klasika kardiovaskulárních chorob

Díky vysokému obsahu fosfatidů cholesterolu ve slepičích vejcích lze udržet riziko kardiovaskulárních chorob poměrně snadno v rovnováze. Je třeba pochopit, že se nejedná o škodlivý vliv. Tento postup vede ve skutečnosti ke snížení cholesterolu v krvi. Vejce jsou bohatá na omega-3 kyseliny, které snižují množství triglyceridů v krvi. Právě to vede k menšímu riziku výskytu kardiovaskulárních chorob všeho druhu.

Na jaký způsob máte vajíčka nejraději?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články