Záchrana před covidem v podobě kolektivní imunity selhává. Varianta delta nedává naději

S příchodem varianty delta je jasné, že vakcíny nás koronavirové infekce kompletně nezbaví. I tak mohou ale zachránit obrovskou spoustu lidských životů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Delta varianta koronaviru narušila rovnici, podle které lidé potřebovali získat hlavně tzv. kolektivní imunitu. To znamená obecnou vysokou proočkovanost konkrétní populace, která znemožňuje rozvoj nákazy a chrání také skupiny, jež se očkovat nemohou. Vedoucí skupiny vývoje vakcíny od společnosti AstraZeneca uvedl, že s delta variantou je dosažení kolektivní imunity prakticky nemožné. Tato varianta se bude šířit i mezi očkovanými.

Není nemoc jako nemoc

Termín stádní nebo kolektivní imunita použil poprvé tým badatelů z univerzity v Manchesteru, a to v roce 1923. Vědci tehdy popsali, jak se skupina zvířat stala imunní vůči nemocem, přestože ji všechna neprodělala. S dostatečným počtem imunizovaných jedinců se postup patogenu zastaví. Toho lze dosáhnout buď proděláním nemoci, nebo právě očkováním. Imunní zvířata tak zaručí ochranu i jedincům, kterých se nákaza nikdy nedotkla.

iZdroj fotografie: Pixabay

U lidí tento princip fungoval například u spalniček, které jsou podobně jako covid-19 velmi nakažlivé. Jenže člověk očkovaný proti spalničkám nemůže tuto nemoc jakkoli dál rozšiřovat. Proto někteří experti doufali, že pro koronavirus bude platit stejné pravidlo. Bohužel delta varianta tento předpoklad podle všeho pohřbila. Například v ČR se tato varianta vyskytuje u 90 % nových případů výskytu koronaviru. Další varianty mohou být ještě horší.

Lidé bohužel netvoří stáda

Německý virolog Christian Dorsten poukázal na prostou skutečnost, že lidé nejsou žádné stádo dobytka, tudíž u nás k této imunitě nemůže dojít už z principu. „Covid-19 se dostane ke každému, kdo ho neměl nebo není očkovaný,“ uvedl. Přibývající důkazy ukazují, že s delta variantou mohou i plně očkovaní lidé virus dál přenášet, což se projevuje například v Izraeli. Ten dosáhl vysoké míry proočkovanosti poměrně záhy, jenže teď se dostává do nových problémů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vakcína má ovšem stále svou roli i u delta varianty. Očkovaní, kteří se nakazí deltou, mají 25krát nižší riziko těžkého průběhu nemoci, případně smrti. Valná většina tak bude mít jen lehké, či dokonce žádné příznaky – opět je to patrné v Izraeli. Vakcíny nikdy neměly zaručit imunitu proti samotné nemoci, ve své roli ochrany před vážným průběhem jsou však stále extrémně efektivní. Delty se tak nejspíš nezbavíme, ale máme prostředek k ochraně života.

Zdroj: NewsBeezer

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články