Čtyři ženy: Ohromující optický klam zobrazuje hned několik dam, ale 98 % lidí je nedokáže najít všechny

Optické iluze jsou v nejlepším případě ošemetné, ale tato konkrétní od známého umělce zanechala spoustu lidí naprosto bezradných.

i Zdroj fotografie: S vědomím Oleg Shupliak
                   

Většina lidí nemá ráda, když jim někdo lže. Z tohoto pravidla však existuje několik výjimek. Například vystoupení kouzelníků či optické klamy. K optickým klamům nebo také iluzím dochází proto, že se mozek snaží interpretovat to, co vidíme, a dát světu kolem nás smysl. Optické klamy tak jednoduše obelžou náš mozek, aby viděl věci, které mohou, ale nemusí být skutečné. Jeden takový zapeklitý obrázek namaloval Oleg Shupliak. Nejspíše vás pěkně potrápí.

Čtyři ženy

Oleg Shupliak je ukrajinský umělec, který se specializuje na optické iluze včetně nápaditých portrétních hlav zvaných Skryté obrazy. Toto konkrétní surrealistické dílo nazvané Čtyři ženy vytvořil Shupliak v roce 2013. Na první pohled se zdá, že na obrázku je žena, která telefonuje. Ale nenechte se zmást, zdaleka tam není sama. Na obrázku jsou totiž ženy celkem čtyři. Údajně je dokáží bez nápovědy najít jen 2 % lidí. Zkuste si to sami. Níže pak naleznete i řešení.

iZdroj fotografie: S vědomím Oleg Shupliak

Řešení

Pokud se vám nedaří všechny ženy najít, nejste v tom sami. Většina lidí to skutečně nedokáže, tak nevěšte hlavu. Podařilo-li se vám zdárně identifikovat alespoň dvě, nebo dokonce tři z nich, můžete to považovat za úspěch. První ženu jste určitě našli velice snadno, je zřetelná na první pohled. Jedná se o ženu s hustými vlnitými vlasy a v krásných splývavých šatech, která se usmívá, zatímco telefonuje.

První nápovědou, která by vám mohla pomoci, je to, že ne všechny ženy jsou na obrázku celé. Dalším tipem, který vás navede, je to, že minimálně jedna žena je zobrazena z profilu. A poslední radou, než vám řekneme, kde přesně se ženy nacházejí, je: obrázek si zvětšete, jedna žena je opravdu malá.

Zbývající tři ženy

Zatímco první ženu je snadné identifikovat, najít ostatní tři je o poznání složitější. Druhou ženu spatříte, když se pozorně zadíváte na levou stranu obrázku. Všimněte si, že ze zdvižené ruky vystupuje nos, a když se podíváte pozorněji, uvidíte celou tvář ženy z profilu. 

Najít třetí dámu vyžaduje pozornější oko, ale uvidíte ji, když se podíváte tam, kde by se měl nacházet ženin mobil. Gratulujeme, právě jste objevili ženu číslo tři. Čtvrtá a poslední žena je pro většinu lidí poměrně dobře viditelná. Všimněte si, že na břiše první ženy je pár rtů a celý obrázek je žena sama.

Jak se vám luštění tohoto optického klamu dařilo?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články