Covidová opatření pomohla vymýtit dva kmeny chřipky. Co to reálně znamená pro lidstvo a jaké mohou být dopady?

Existuje možnost, že opatření proti koronaviru mohla nadobro vymýtit dva kmeny chřipky. Aneb jak se říká, vše zlé je k něčemu dobré.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Už dříve vědci zaznamenali, že během pandemie koronaviru rychle a výrazně ubylo případů nákazy chřipkou. První odhady ukázaly, že chřipková sezóna 2020–2021 prakticky neexistovala a mnoho dalších běžných infekcí se objevilo výrazně méně. Některé kmeny chřipky nebyly během posledního roku dokonce vůbec zachyceny. To by mohlo znamenat, že z lidské populace zcela zmizely.

Opatření, která zlikvidovala sezónní formy

Skutečnost, že jsme některé kmeny chřipky nezachytili v jejich výskytu vůbec, může v zásadě znamenat dvě věci. Buď to, že kvůli masivnímu testování na koronavirus neměly nemocnice kapacity na detekci chřipky, nebo byl kmen vyhuben z populace díky opatřením zavedeným proti šíření covidu-19. Podle vědců je slušná šance, že jsou tyto kmeny pryč, ovšem svět je příliš rozsáhlou oblastí, proto jejich krátká absence nemusí nic znamenat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Existuje zhruba 5–6 kmenů, které pravidelně cirkulují, a aktuálně tu máme dva nebo tři, které se dostaly i skrze současná opatření. Abychom trochu osvětlili pozadí, je potřeba uvést, že chřipkový virus influenza má několik forem s odlišným chováním. Existují 4 typy, konkrétně A, B, C a D. Lidská chřipka A a B se vyskytuje v sezónních nákazách a jen typ A dokáže způsobit pandemii této běžné nemoci.

Jednodušší tvorba vakcíny

Tyto hlavní typy chřipkového viru se dále dělí na různé podtypy a kmeny. I když se bezpochyby stále vyskytuje mnoho variant influenzy, dosavadní pozorování naznačují, že jeden z podtypů chřipky A – konkrétně H3N2 – se stal méně různorodým. Pro vývoj sezónní vakcíny proti chřipce potřebují vědci odhadnout, jaký kmen chřipky bude dělat další rok problémy. K tomu mají k dispozici modely a data z více jak 100 zemí světa, kde monitorují výskyt konkrétních variant.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zmíněný typ H3N2 mutuje velmi rapidně, takže odhadnout jeho chování je velmi ošemetné. Pokud opravdu ztratil svou variabilitu, může být tvorba vakcíny o dost jednodušší. Bylo by naivní vynášet konečné soudy ohledně osudů jednotlivých kmenů, tudíž i vědci si v tomto ohledu zachovávají zdravou míru opatrného optimismu. Dopad drastických opatření na výskyt běžných respiračních chorob je ovšem nepopiratelný.

Zdroj: IFL Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články