Přitahuje komáry určitá krevní skupina? Vaši atraktivitu ve skutečnosti ovlivňuje mnohem víc faktorů

Někteří lidé komára nepotkají za celé roky, a jiní je odhání v celých mračnech. Jako by tomuto hmyzu chutnala krev jen u někoho.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Protože komáři přenáší nejrůznější choroby, jako je horečka zika, malárie nebo horečka dengue, vědce tento hmyz stále zajímá. Doktorka Jill Seladi-Schulman rozebírá, jaké faktory ovlivňují atraktivitu člověka pro napadení těmito vetřelci. Lidé s odlišnými krevními skupinami mají na povrchu červených krvinek rozdílné sady specifických proteinů. Ty dědíme po svých rodičích a obecně existují 4 hlavní typy krevních skupin.

Atraktivita krevních skupin

Jedná se o tyto skupiny: A (na povrchu jen antigen A), B (jen antigen B), AB (oba), 0 (ani jeden). Někteří lidé mohou mít stejné antigeny i v dalších tělesných tekutinách, např. slinách nebo slzách. Jenže co to má co dělat s komáry? Obecně řečeno jdou komáři více po skupině 0 než po jiných. Studie z roku 1974 testovala 102 účastníků, aby se podívala na individuální vlastnosti, které mohou komáry snadno přitahovat – byl to krevní typ 0.

Oxid uhličitý

Tento plyn běžně vydechujeme a komáry přitahuje. Respektive na jeho základě detekují lidskou přítomnost a vletí například do vydýchané ložnice.

iZdroj fotografie: Pxhere

Tělesný odér

Pokud zjistíte, že na vás „komáři jdou“ více než na jiné, můžete jim zkrátka dobře vonět. Na vině mohou být složky obsažené ve vaší kůži. Stejně tak mají vliv bakterie, které se podílí na tělesném pachu. Za třetí hraje roli také genetika, což ukazuje například odér identických dvojčat. V případě trvajících problémů může hrát roli deficit vitaminu B.

Otázka teploty

Kromě tělesného pachu a oxidu uhličitého vyzařují naše těla také hodně tepla. Výzkum z roku 2017 shledal, že samičky komárů jsou velmi přitahovány právě teplem. Nezáleží přitom na velikosti.

Barvy, které lákají

Ačkoli není zřejmé proč, studie z roku 2018 ukázala, že komáry více přitahují černé povrchy. Právě z toho důvodu se můžete stát cílem tohoto hmyzu častěji v případě, že budete nosit tmavé oblečení.

iZdroj fotografie: Pxhere

Přítomnost alkoholu

Malý průzkum z roku 2002 zjistil, že komáři mají rádi pach alkoholu, takže je více přitahují lidé, kteří jej pijí nebo právě pili. Během studie sedli komáři mnohem častěji na lidi, kteří právě požili malý objem piva.

Těhotenství

Jedna ze studií provedená v roce 2004 zjistila, že poměrně značné množství komárů sedalo na těhotné ženy. Ve srovnání s netěhotnými byl rozdíl opravdu znatelný.

iZdroj fotografie: Pxhere

Co dělat proti štípnutí?

Komáři hodně útočí za šera a večer, takže se dá vyhnout jejich nejaktivnějším časům. Noste světlejší barvy, a hlavně dlouhé rukávy. Pořiďte si sítě do oken i dveří, případně moskytiéry na spaní. Zlikvidujte jakoukoli stojatou vodu, komáři ji totiž potřebují k rozmnožování. Je proto namístě zakrýt či vylít například sudy na dešťovou vodu a ochránit zahradní jezírka. Dejte pozor taky na volně ložené kamenné misky nebo květináče, kam běžně prší, případně ucpané okapy.

Pokud vás komár štípne, místo ochlaďte a snažte se vyhnout škrábání. Můžete si tím přivodit ještě kožní infekci. Volte studený obklad a proti svědění zkuste pastu z jedlé sody. Smíchejte lžíci sody s vodou a štípanec potřete. Volně prodejné prostředky nefungují na každého, takže je potřeba najít to, co sedne zrovna vám.

Jak moc na vás jdou v létě či jindy komáři?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články