Barva očí není pevně daná. Existují vlivy, které ji mohou změnit dočasně i trvale. Toužíte po jiné barvě?

Bez ohledu na to, jakou barvu očí máte, asi jste někdy uvažovali o tom, jak byste vypadali s jinou. Vězte, že vaše oči se mohou změnit v důsledku jídla nebo emocí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S barvou očí je to jako s kůží, existují věci, které ovlivňují její kvalitu, zdraví, povrch, či dokonce zabarvení. Oči jsou na tom v mnoha ohledech stejně. I ty vaše už možná několikrát změnily barvu, aniž jste si toho byli vědomi. Lidské tělo je do značné míry barometrem vnějších i vnitřních vlivů. Proto lze taky z pozorování člověka odhalit tolik věcí. Od zdraví po to, kdy a kde byl naposled na dovolené. Které faktory mají na oči takový vliv?

Dočasná nálada a trvalý věk

Výrazné emoce jsou pro lidské tělo vždycky šok a projeví se mnoha způsoby. Silný hněv nebo prudká radost zrychlí srdeční tep, dechovou frekvenci, a dokonce ovlivní i duhovku oka. Její barva je pak nějakou dobu výraznější – někdy tmavší, jindy světlejší. Podle dosavadních průzkumů je barva oka nejjasnější v momentě prožitku čistého štěstí. Další složkou, která do výsledného odstínu zasahuje, je barvivo melanin. To má na svědomí barvu vlasů i očí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Čím je v očích méně melaninu, tím jsou světlejší. Protože jeho produkce od narození sílí, mají miminka světlé vlásky a světlé oči a obojí pak postupně tmavne, což je krásně vidět například na školních fotografiích. Oči dětí tmavnou ve věku 3–18 měsíců. Vliv může mít i region narození, většinou odstín ale záleží na barvě očí rodiče. Miminka s hnědýma očima už žádné změny nečekají. Barvu oka kontroluje 16 genů, proto jde těžko určit před narozením.

Syrová dieta a detoxikace organismu

V alternativní medicíně existuje teorie, že barva duhovky je odrazem zdraví vnitřních orgánů. Říká se tomu iridologie, pro nedostatek důkazů však nebyla uznána jako skutečná vědecká disciplína. Podle několika expertů je ale vnější okraj duhovky spojen se zdravím lidského mozku, zatímco ten vnitřní odráží stav vašeho zažívání. Změna stravy – hlavně přidání ovoce a zeleniny – tak může změnit barvu očí právě v těchto oblastech, ovšem trvá to nějakou dobu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ženy používají pro změnu barev kosmetiku a kombinaci oděvů a líčidel. Například dámy s hnědýma očima mohou použít zlatou, růžovou a jasně zelenou, aby jejich duhovky vypadaly světlejší. Neutrální barvy jako bílá, šedá nebo černá mohou naopak pomoci zdůraznit přirozený odstín duhovek. Pokud nosíte brýle, dá se k nim zařídit speciální antireflexní úprava, díky které okolí uvidí vaše oči jasněji. Dalším, zcela logickým faktorem ovlivňujícím barvy je slunce.

Světelné podmínky a místo pobytu

Celosvětově se nejběžněji vyskytují oči hnědé (70 % populace). Například v Asii, na Středním východě a na jihu Evropy či Ameriky dosahuje jejich frekvence až 95 %. Modré oči jsou nejčastější na severu – Estonsko, Dánsko a Finsko mají až 85 % modrookých obyvatel. Genetické výzkumy ukázaly, že modré oči jsou následkem mutace, ke které došlo před 6–10 tisíci lety. Jen 2 % světové populace mají zelené oči, takže pokud na někoho takového narazíte, užijte si toto setkání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Existuje fenomén tzv. očí chameleona, které mohou měnit svou barvu. Přestože tento jev nebyl systematicky studován, badatelé se shodují na tom, že nejde o nemoc, ale jedinečnou vlastnost. Nijak neovlivňuje zrakové schopnosti a vyskytuje se u modro-zelených nebo hnědých očí. Nejspíš jsou více propojené s nervovým systémem a přímo reagují na stres nebo další emoce. Podle psychologů jsou tito lidé také často nepředvídatelní ve svém chování a dovedou být zlomyslní.

Pozorovali jste někdy na sobě či lidech ve vašem okolí podobné změny barvy očí?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články