Vědci v Oxfordu provádějí testy a zjišťují, jaký vliv má nakombinování různých typů vakcín při očkování proti covidu-19.
Krácení dodávek vakcín světovými výrobci a hrozba dalších koronavirových variant spustila testování dalšího přístupu, který by mohl poskytnout řešení obou problémů. V Oxfordu nyní probíhají testy toho, co nastane, pokud budou lidé očkování mixem různých vakcín. Studie zahrnuje více než 800 dobrovolníků napříč Británii, kteří jsou starší 50 let.
Jedna dávka, druhá dávka
Studie je založena na tom, že někteří účastníci obdrží první dávku místní AstryZenecy a v druhé dávce buď stejný typ vakcíny, nebo tu vyrobenou společností Pfizer; obdobně bude další skupina naočkována buď dvakrát vakcínou Pfizer, nebo kombinací Pfizer a poté AstraZeneca. Někteří účastníci dostanou obě dávky s rozestupem 4 týdnů od sebe, jiní pak s rozestupem 12 týdnů. To je ostatně běžná politika očkování v Británii, kdy je druhá dávka pro co nejvíce lidí takto oddálena. Všem účastníkům studie budou průběžně odebírány vzorky krve.
Výzkumníci tak mohou zjistit dopad kombinace vakcín na lidský imunitní systém, stejně jako mohou zachytit jakoukoli nežádoucí reakci na tento přístup. Vzhledem k nutnosti imunizovat očkováním proti covidu-19 obrovské množství populace a možným komplikacím s globální dodávkou vakcín jde o jednoznačnou výhodu, pokud budou tato data k dispozici. Může tak vzniknout mnohem flexibilnější program očkování.
Vakcinační kombinatorika
Samozřejmě po ověření bezpečnosti takové metody pomocí klinických studií bude nutné schválení tohoto přístupu lékařskými komisemi. Je možné, že pomocí kombinace vakcín bude dosaženo ještě silnější reakce imunitního systému, kdy bude produkce žádoucích protilátek vyšší než u jednodruhových vakcín. To by znamenalo také déletrvající ochranu. Za Pfizerem a AstrouZenecou stojí rozdílné přístupy k aktivaci imunity.
Pfizer používá oslabený adenovirus k doručení genů klíčového povrchového proteinu koronaviru do těla, AstraZeneca pracuje s mRNA uzavřenou do nanočástice. První výsledky této studie by měly být dostupné velmi brzy. Data podobného typu existují prozatím od ruského Sputniku V, který má efektivitu 91 % a používá dvě lehce odlišné verze vakcíny ve dvou dávkách. Obě ovšem pracují na principu oslabeného adenoviru dodaného do těla.