Co je podle vědců nejúčinnější pro snížení výskytu koronaviru? Jednoznačně fyzické distancování!

Už několik měsíců se veřejnost i odborníci snaží zjistit, jaký je nejúčinnější způsob chování pro snížení výskytu COVID-19. Vědci z Univerzity Simona Frasera zkoumali různé přístupy a situace včetně používání roušek a dalších druhů obličejových masek, ale také sociálních bublin, skupin s neměnným složením, kde se vyskytuje určitý počet členů.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Zatímco u ochrany úst a sociálních bublin záleží na prostředí, fyzické distancování je univerzálně účinné a funguje za všech okolností. 

Sociální distanc je nejúčinnější

Profesoři Paul Tupper a Caroline Colijn se zaměřili na prostředky, které mohou účinně zabránit šíření koronaviru v různých prostředích. Zatímco u skupin a ochrany úst záleží na prostředí, ve kterém se skupina nebo ústenka používá, sociální distancování funguje vždy. Vědci vyvinuli model pro testování, do kterého zanesli údaje o počtu lidí nakažených COVID-19 od jedné osoby na dané akci. V rámci modelového testování zahrnuli vědci všechny faktory, jako jsou druh akce, blízkost účastníků, míra míšení, intenzita přenosu nebo doba expozice viru. 

Bary i přeplněná pracoviště jsou rizikové

Odborníci z Univerzity Simona Frasera zařadili do metodiky také zprávy z ohnisek nákazy a zařadili do testování akce, jako jsou večírky, pracoviště, stravování v restauracích, veřejná doprava, noční kluby. Podle lékařů pak záleží na přenosové rychlosti a množství času stráveného v daném prostředí. Jednoznačně rizikové byly vyhodnocené lokality jako bary, noční kluby a přeplněná pracoviště. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ideální je dodržovat rozestupy

Rouška nefunguje jako ochrana při koncentraci mnoha lidí

Závěr testování jednoznačně potvrdil, že nezáleží jen na použití ochrany úst a nosu, ale také na místě a okolnosti, za jaké se rouška používá. Zatímco lineární, tedy nízká pravděpodobnost přenosu viru, hrozí ve veřejné dopravě při použití masek, při rozestupech v restauraci nebo venkovních aktivitách, vysoké riziko přenosu hrozí v barech, nočních podnicích nebo na pracovištích s mnoha zaměstnanci. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ne vždy je rouška prospěšná

V přeplněné kanceláři rouška nepomůže

V těchto místech totiž obličejové masky nebo jiné fyzické bariéry nejsou natolik účinné, přestože snižují přenosovou rychlost na polovinu, což při vysokém nasycení nestačí na snížení rizika nákazy. Obdobně nefungují sociální bubliny, kde dochází k míchání účastníků. Jedinou účinnou metodou, jak zastavit šíření viru je podle vědců fyzické distancování jako takové. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články