Chlapec, který byl vychován jako dívka: Brutální genderový experiment ho poznamenal po zbytek života

Genderová proměna malého chlapce měla zůstat v utajení pro jeho dobro. Bohužel toto zatajování vrhalo na rodinu jednu tragickou událost za druhou.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V biografiích slavných vědců jsou často skutečnosti, které zpochybňují všechny jejich úspěchy. Pro autora konceptu „gender“, sexuologa Johna Moneye, byl hlavním úspěchem a zároveň hlavním neúspěchem experiment s bratry Reimerovými. Jedná se o tragický příběh dvojčat, která byla jeho pokusnými subjekty.

Jeden ne moc povedený sen

Kanaďanka Janet Reimer snila o dětech. Její přání se splnilo a stala se matkou jednovaječných dvojčat Bruce a Briana. Chlapci se narodili zdraví a procházeli normálním vývojem sedm měsíců. Bohužel, časem byla bratrům diagnostikována fimóza. Jednalo se o vadu předkožky penisu, která narušuje močení. Reimerovým bylo doporučeno, aby problém řešili obřízkou. Postup byl standardní a nijak složitý, takže nikoho nenapadlo, že se něco pokazí. Lékař při operaci použil místo klasického skalpelu elektrický kauterizační stroj.

Operace změny pohlaví

Operace se bohužel nevydařila a Bruceův penis byl zmrzačený. Brian nebyl nikdy operován a po nějaké době jeho fimóza odešla bez léčby. Rodiče se museli smířit s tím, že se Bruce stane nešťastným a zmrzačeným mužem. Jednou však jeho matka Janet viděla v televizi diskuzi o operaci změny pohlaví. Jejím účastníkem byl sexuolog John Money, který byl považován za předního odborníka v otázkách genderu. Zabýval se zejména případy intersexuálních dětí, které měly znaky mužské i ženské. Janet se rozhodla obrátit na jeho pomoc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Názor Johna Moneyho

Money věřil, že genderová identita je sociální konstrukt, který se v lidské psychice utváří v důsledku výchovy. Vědec předpokládal, že děti zůstávají „genderově neutrální“ zhruba do dvou let. Období od 0 do 2 let nazval „gender gates“. Věřil, že v této době mohou rodiče ovlivnit genderovou identitu svého dítěte.

Kluk nebo holka?

Janet Reimerová nakonec souhlasila s operací a Bruce Reimer rázem přestal existovat. Stala se z něj Brenda Reimer. V roce 1967, krátce před svými druhými narozeninami, podstoupil kastraci. Následovala operace vytvoření vagíny. John Money varoval Reimerovy, že by o operacích nikdy neměli informovat Brendu a ani její dvojče Briana. Reimerovi také museli pravidelně navštěvovat lékaře, aby jim předepisoval hormonální terapii, kterou Brenda dostávala. To bylo nezbytné k tomu, aby se její tělo přiblížilo tělu ženskému.

Chování moc neodpovídalo

Brenda Reimer vyrostla spíše jako chlapec. Ráda bojovala, lezla po stromech a dala přednost ulici před hraním si s panenkami. Neměla žádné přátele a Brian se před svou sestrou styděl a nezval ji, aby si hrála s jeho kamarády. Ve škole byla dívka nemilosrdně škádlena za své podivné oblečení, „mužskou“ chůzi a chování. Reimerovi mlčeli, pamatovali si příkaz doktora Moneyho neříkat nic o operaci.

iZdroj fotografie: Unsplash

Postupný úpadek rodiny

Tajemství postupně zničilo rodinu Reimerů. Otec dvojčat, Ron, se stal alkoholikem, a jejich matka se pokusila o sebevraždu. Jako teenager začal Brian zneužívat drogy a zapojovat se do drobných krádeží, zatímco Brenda byla čím dál nejistější a uzavřenější. Nakonec pravda vyplula na povrch a Ron se dvojčatům přiznal. Tehdy jim bylo 15 let.

Po zjištění pravdy začal chlapec užívat hormonální léky, aby obnovil hladinu mužských hormonů v těle. Nebral jen hormony, ale také podstoupil několik operací na změnu pohlaví. Odstranil si narostlá prsa a podstoupil proceduru na obnovu mužských pohlavních orgánů. Pravidelné injekce testosteronu mu dodaly mužný vzhled. Měl však obavy, jestli bude schopen mít někdy děti. V beznaději se pokusil dvakrát o sebevraždu, ale jeho obavy byly zbytečné. Oženil se s přítelkyní Jane Fontaineovou a pár adoptoval tři děti. Našel si tedy smysl života.

Konec Reimerova příběhu

Během života stihl mladý Reimer napsat několik příběhů a účastnit se motivačních akcí týkajících se genderové proměny. Zdálo se, že se dokázal vyrovnat s důsledky své účasti v Moneyho experimentu. Jeho bratr Brian se mezitím dlouhodobě léčil se schizofrenií a v roce 2002 zemřel na předávkování. Po bratrově smrti se z Bruce stala troska. Často si stěžoval manželce na svou méněcennost a nevěděl, jak dál. Ráno 5. května 2004 spáchal sebevraždu ve věku 38 let.

Co podle Vás mohla udělat rodina jinak?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články