Už dávno neplatí, že existují jen 2 pohlaví. Aspoň ne ta sociální. Experti formulovali obsáhlý seznam genderových identit

Genderové identity jsou předmětem mnoha diskuzí. Nicméně dopátrat se skutečného významu různých pojmů může být stále problém.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

„Anatomické pohlaví sestává z genitálů, chromozomů, hormonů, ochlupení a dalších,“ říká Sophie Mona Pagés, zakladatelka LVRSNFRNDS. „Možná jste se setkali s termíny jako AFAB (Assigned Female At Birth) nebo AMAB (Assigned Male At Birth). O tohle tu jde.“ Ani jeden z nich si nevybírá během dětství identifikaci s jedním z termínů, případně když se dostanou do puberty nebo dospělosti. Jaké jsou další možnosti a variace?

Cisgender

Tento termín popisuje osobu, jejíž genderová identita se vyrovnává nebo shoduje s pohlavím určeným při narození. „Když doktor při narození určí podle genitálií holčičku, a osoba se s tím srovná, pak je to právě cisgender,“ upřesňuje Jackie Golob. Tento termín je poměrně často zkracován na pouhé „cis“.

Transgender

„Tito lidé jsou opakem předchozího případu a jejich gender se neshoduje s anatomickým pohlavím. Může jít o trans muže, trans ženy nebo nebinární lidi. To znamená, že se neidentifikují ani jako žena, ani jako muž,“ říká Pagés. „Neříkejte ovšem trans nebo transgender. Místo toho říkejte trans osoba, nebo transgender osoba, trans muž nebo trans žena,“ připojuje pro jistotu rychlou poznámku.

iZdroj fotografie: Pxhere

Cishet

„Termín odpovídá lidem, jejichž genderová identita a anatomické pohlaví se shodují (cisgender) a sexuálně je přitahuje opačné pohlaví,“ říká Marsh. Například osoba, která se narodila s vagínou, identifikuje se jako žena a v romantických vztazích vyhledává muže, je klasický příklad cisheta.

Nebinární osoby

„Nebinární osoba popisuje člověka, který se neidentifikuje jasně ani jako muž, ani jako žena,“ říká Dr. Alexandra Bausic, lektorka v Let´s Talk Sex. „Mohou se cítit oběma gendery nebo naprosto odlišně od obou.“ Tento termín může sloužit jako zastřešení různých skupin lidí, kteří se neidentifikují ani jako muži, ani jako ženy.

Intersex

„Osoba, která se narodila buď s nějakou kombinací prvků obou pohlaví (genitálie, hormony, chromozomy), nebo genitální variantou, která se neshoduje s žádným biologickým pohlavím,“ vysvětluje Bausic. „Jde o přirozenou variaci v lidské anatomii a neměla by být vnímána jako něco špatného.“ Je také potřeba vědět, že právě tato varianta není nijak neobvyklá, obvyklý výskyt je u dvou lidí ze sta.

iZdroj fotografie: Pxhere

Genderqueer

Tito lidé se neidentifikují ani jako ženy, ani jako muži, případně jako muži i ženy nebo kombinace obou těchto genderů. Termíny genderqueer a nebinární lze používat jako synonyma. Genderqueer je často také identita s politickým podtextem, někdy třetí pohlaví.

Genderfluid

Stejně jako se může měnit vaše sexuální orientace a preference, může se měnit i váš gender. Genderfluidní osoba se může projevovat mužskou i ženskou stránkou, a kolikrát i jeden den tak a druhý den jinak. Dobrým nástrojem porozumění je například Genderbread Person.

Gender Nonconforming

Tato osoba se neslučuje s genderovými normami danými kulturou. Může to být například AMAB nosící nalakované nehty. To může být znakem nonkonformity, protože lak na nehty je typicky ženským projevem. Stejně tak se nemusí shodnout s použitím konkrétních zájmen.

iZdroj fotografie: Pxhere

Gender expansive

Tato fráze se stává v LGBTQIA komunitách preferovanější náhradou „gender nonconforming“. Ten původní se ve výzkumech objevuje pořád, je ovšem vnímán jako náznak problému, pokud se taková osoba účastní něčeho uvnitř společnosti.

Agender

Takový člověk se neidentifikuje ani s jedním genderem, necítí se tedy ani jako muž, ani jako žena. Preferují často onikání nebo označení množným číslem, v angličtině většinou „they“. Agender znamená také genderovou volnost, prázdnotu nebo negenderovitost bez spojení.

Gendervoid

Podobný agenderu, ovšem navíc bez jakýchkoli pocitů týkajících se genderové identity. Tito lidé nezažívají ani nejsou dle vlastních slov schopni cítit jakýkoli svůj gender. Obecně je užitečné mít na paměti, že biologické pohlaví je fyzické, gender je o pocitu.

Jak diskuse o genderech vnímáte a jak na vás problematika působí?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články