Co se stane, pokud nebudete celý den jíst?

Nejíst po dobu 24 hodin je forma přerušovaného půstu, které se také říká Eat-stop-eat dieta. Během půstu se pouze pije.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Půst obvykle znamená pouze konzumaci neslazených nápojů, jako jsou minerálky, čaje, ovocné šťávy nebo čistá voda. Po uplynutí takové doby se pak člověk vrací k normálnímu stravovacímu režimu – tedy až do příštího půstu. Kromě snížení hmotnosti může mít tento druh diety pozitivní vliv na metabolismus a také napomoci funkci kardiovaskulárního systému. Jednou nebo dvakrát za týden může jít o zdravou praxi podle toho, co je vaším cílem.

Co se s vaším tělem děje během postního času

Vždycky je záhodno se o půstu jakéhokoli typu poradit s lékařem a zvážit zdravotní rizika a přínosy. Tělu obvykle nějakou dobu trvá, než si skutečnost půstu vůbec uvědomí. Během prvních 8 hodin bude tělo spokojeně trávit poslední zkonzumované jídlo. Použije uložený cukr coby zdroj energie a bude normálně fungovat v představě, že budete opět jíst v normálním režimu. Po osmi hodinách bez jídla začne tělo využívat jako palivo uložené tuky.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě 24hodinového půstu zůstane tělo u využívání uložených tuků. Pokud hladovění trvá déle než jen 24 hodin, začne tělo jako palivo pro běžný provoz využívat také uložené proteiny. Na posouzení celého obrazu toho, jak krátké půsty tělo ovlivňují, nebyl ještě v oblasti proveden dostatek studií. Ovšem existující výzkumy a analýzy rozhodně ukazují několik pozitivních efektů půstu na tělo a jeho kondici.

Rovnováha těla a kontrola váhy

Půst trvající jeden nebo dva dny může během týdenního režimu omezit příjem kalorií a vést tělo k tomu, aby průběžně používalo i uložené tuky. Něco jako rozjet se na kole a pak jet nějakou dobu na volnoběh. Omezení příjmu potravy na 24 hodin může prospívat metabolismu a také má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a cukru v krvi. To napomáhá snížit riziko výskytu chorob jako cukrovka a srdeční obtíže.

iZdroj fotografie: Pixabay

S tím se samozřejmě pojí také otázka rizik spojených s často opakovaným půstem. Rozhodně se do něj nepouštějte, pokud máte poruchy příjmu potravy, cukrovku, případně kojíte nebo jste těhotné. Stejně tak se tento postup nedoporučuje nezletilým nebo komukoli, kdo se zotavuje z lékařského zákroku. Pokud jste například po operaci, potřebujete mít dostatek živin a tělo v pohodě, neprovádějte tedy nic, co by bylo zásahem do jeho normální funkce.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články