I očkovaní lidé mohou chytit covid. Přinášíme přehled nejčastějších symptomů, které většina přehlíží

Jak se covid-19 postupně vyvíjí a mutuje, mění se i symptomy, které u lidí vyvolává. Ustupuje například dříve častá ztráta čichu a chuti.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Právě problémy s chutí a čichem, které byly kdysi na prvních místech, jsou dneska až 9. nejběžnějším projevem. Hlavně tehdy, pokud máte covid a nemáte očkování. Existují také rozdíly v tom, jak prožívají nemoc lidé, kteří mají dostat ještě jednu nebo obě dávky vakcíny, jak uvádí i nové studie. Ačkoli mezi příznaky existují podobnosti u očkovaných i neočkovaných, stav se může značně lišit podle fáze, ve které zrovna jste.

Obvyklé projevy covidu u neočkovaných

Pokud jste zatím neabsolvovali vůbec žádnou dávku vakcíny, zpozorněte, pokud na sobě pozorujete některé z následujících projevů. K těm úplně nejčastějším patří bolesti hlavy, škrábání v krku, rýma, horečka a také neustupující kašel. Anosmie (ztráta chuti a čichu) už se tolik nevyskytuje a například dušnost je dnes až někde na 30. místě pozorovaných projevů. To znamená jistou odlišnost symptomů od dřívějších fází a mutací koronaviru, jak jsme na ně byli zvyklí.

iZdroj fotografie: Pxhere

V případě, že jste už obdrželi jednu dávku vícedávkové vakcíny, jsou u vás nejčastější symptomy téměř totožné. Zahrnují opět bolesti hlavy, rýmu, škrábání v krku, kýchání a neustupující kašel. Jak je vidět, kašel zůstává, pořád je ovšem pod kýcháním a rýmou. O těch se prve soudilo, že se samotnou infekcí nesouvisí. U lidí, kteří podstoupili obě dávky vakcíny, byly rozdíly ještě znatelnější a kašel se u nich nedostal do první pětice.

Symptomy po dvou dávkách vakcíny

Nejčastěji se v tomto případě objevují bolesti hlavy, rýma, kýchání, škrábání v krku a ztráta chuti nebo čichu. U lidí, kteří se koronavirem nakazili po aplikaci obou dávek, trvaly symptomy kratší dobu. To silně naznačuje, že u nich měla infekce znatelně lehčí průběh, než by tomu bylo bez vakcíny. Kromě samotných změn v povaze viru a projevů v neočkované populaci hraje nejspíš roli také zasažená demografická skupina, a tedy celkové zdraví postiženého organismu

iZdroj fotografie: Pxhere

Podle badatelů stojí za změnou symptomů několik důvodů včetně skutečnosti, že očkovaní zažívají znatelně lehčí projevy. Mladší ročníky, které nákazu prožily, také hlásily odlišný průběh, a to většinou výrazně mírnější. Přes veškeré změny symptomů covidu podle věku i podle fáze očkování zůstávají hlavní rady vědců zcela totožné. Pokud jste očkovaní a hodně kašlete a kýcháte, udělejte si test na covid, hlavně pokud se pohybujete mezi lidmi v rizikových skupinách.

Zachytili jste na sobě některé z uvedených projevů?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na hypertenzi i deprese: Banány dokáží vyléčit 6 zdravotních problémů lépe než pilulky. Nakonec už je vůbec nebudete potřebovat
Události247.cz
Události247.cz
Tereza H. chce očistit své jméno. Podle vlastních slov se poučila
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rakety Točka jsou sice zastaralé, ale ve válce na Ukrajině již dokázaly napáchat řadu škod a děsí obě strany
adbz.cz
adbz.cz
Excelentní trik na čištění digestoře: Mastná špína ani usazený prach nemají šanci. Práce zabere jen 5 minut