I očkovaní lidé mohou chytit covid. Přinášíme přehled nejčastějších symptomů, které většina přehlíží

Jak se covid-19 postupně vyvíjí a mutuje, mění se i symptomy, které u lidí vyvolává. Ustupuje například dříve častá ztráta čichu a chuti.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Právě problémy s chutí a čichem, které byly kdysi na prvních místech, jsou dneska až 9. nejběžnějším projevem. Hlavně tehdy, pokud máte covid a nemáte očkování. Existují také rozdíly v tom, jak prožívají nemoc lidé, kteří mají dostat ještě jednu nebo obě dávky vakcíny, jak uvádí i nové studie. Ačkoli mezi příznaky existují podobnosti u očkovaných i neočkovaných, stav se může značně lišit podle fáze, ve které zrovna jste.

Obvyklé projevy covidu u neočkovaných

Pokud jste zatím neabsolvovali vůbec žádnou dávku vakcíny, zpozorněte, pokud na sobě pozorujete některé z následujících projevů. K těm úplně nejčastějším patří bolesti hlavy, škrábání v krku, rýma, horečka a také neustupující kašel. Anosmie (ztráta chuti a čichu) už se tolik nevyskytuje a například dušnost je dnes až někde na 30. místě pozorovaných projevů. To znamená jistou odlišnost symptomů od dřívějších fází a mutací koronaviru, jak jsme na ně byli zvyklí.

iZdroj fotografie: Pxhere

V případě, že jste už obdrželi jednu dávku vícedávkové vakcíny, jsou u vás nejčastější symptomy téměř totožné. Zahrnují opět bolesti hlavy, rýmu, škrábání v krku, kýchání a neustupující kašel. Jak je vidět, kašel zůstává, pořád je ovšem pod kýcháním a rýmou. O těch se prve soudilo, že se samotnou infekcí nesouvisí. U lidí, kteří podstoupili obě dávky vakcíny, byly rozdíly ještě znatelnější a kašel se u nich nedostal do první pětice.

Symptomy po dvou dávkách vakcíny

Nejčastěji se v tomto případě objevují bolesti hlavy, rýma, kýchání, škrábání v krku a ztráta chuti nebo čichu. U lidí, kteří se koronavirem nakazili po aplikaci obou dávek, trvaly symptomy kratší dobu. To silně naznačuje, že u nich měla infekce znatelně lehčí průběh, než by tomu bylo bez vakcíny. Kromě samotných změn v povaze viru a projevů v neočkované populaci hraje nejspíš roli také zasažená demografická skupina, a tedy celkové zdraví postiženého organismu

iZdroj fotografie: Pxhere

Podle badatelů stojí za změnou symptomů několik důvodů včetně skutečnosti, že očkovaní zažívají znatelně lehčí projevy. Mladší ročníky, které nákazu prožily, také hlásily odlišný průběh, a to většinou výrazně mírnější. Přes veškeré změny symptomů covidu podle věku i podle fáze očkování zůstávají hlavní rady vědců zcela totožné. Pokud jste očkovaní a hodně kašlete a kýcháte, udělejte si test na covid, hlavně pokud se pohybujete mezi lidmi v rizikových skupinách.

Zachytili jste na sobě některé z uvedených projevů?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články