Barva moči může hodně prozradit o zdravotním stavu organismu. Každý odstín má jiný důležitý význam

Zastavili jste se někdy a podívali na barvu vaší moči? Tento jednoduchý úkon může odhalit spoustu informací o vašem zdraví, které by vás ani nenapadly.

i Zdroj fotografie: gettyimages.com
                   

Barva moči se mění podle mnoha faktorů, jako jsou léky, dieta nebo zdravotní potíže. A ačkoli změna barvy ještě nemusí nutně znamenat problém, může být signálem k tomu minimálně zpozornět a zajímat se o svůj stav trochu víc. Rozhodně tehdy, když se nějaká barva drží bezdůvodně delší dobu a nehne s ní ani běžný stravovací režim. V takových případech rozhodně není od věci si zjistit víc informací či rovnou kontaktovat doktora – může jít i nediagnostikovanou chorobu.

Co prozradí „normální“ barva moči

Zdravá barva moči je lehce nažloutlá, většinou průsvitná. Obecně přitom platí, že čím více vody pijete, tím je průzračnější a více bezbarvá. Pokud zůstane lehce žlutá i tehdy, když pijete opravdu hodně tekutin, nebo naopak zůstane bílá, když nepijete skoro vůbec, může to už znamenat zdravotní problém – například cukrovku nebo poruchu ledvin. Zkrátka pokud se barva nehne ani běžným režimem či po doplnění tekutin, které by barvu moči mělo dostat do normálu.

iZdroj fotografie: pixabay.com

Pozor – bezbarvost moči neznamená automaticky, že je vše v pořádku. Znamená překročení doporučeného příjmu tekutin, což může vyústit v pokles úrovně vitaminů v těle a vylučování důležitých látek. Pokud se bezbarvost projeví jednorázově nebo jen občas, není důvod k panice. Pokud se ale objevuje pravidelně, uberte trochu na příjmu tekutin – příliš mnoho je stejně špatně jako příliš málo. Bezbarvá moč může také být signálem cukrovky, problémů s ledvinami nebo následek medikace.

Další stupně barevnosti a jejich význam?

Zamlžená a bílá se vyskytuje tehdy, pokud pijete příliš mnoho a fosfáty v těle krystalizují. Může jít i o důsledek infekce močového ústrojí. Světlé žlutá až zlatá moč ukazuje správnou hydrataci organismu. Pokud se s ní setkáte, zapamatujte si svůj picí režim, protože je na jedničku. Tmavě žlutá není žádný problém, ale neškodilo by se trochu víc napít. Jasně žlutá se vyskytuje při zvýšeném příjmu vitaminů, což se děje při doplňcích stravy či speciální dietě.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Nejedná se o riziko, tělo dává najevo, že má nadbytek vitamínů. Oranžová moč může značit dehydrataci, ale i problémy se žlučníkem, játry nebo jen moc vitaminu B2 či mrkve. I další léky mohou vést k tomuto projevu. Hnědá, růžová, červená, zelená, fialová, modrá – buďto jste snědli něco zvláštního, něco s potravinářským barvivem, nebo máte slušný důvod zajít si k doktorovi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články