Jak bakterie v našem těle regulují zdraví každého z nás? Mohou člověka zabít, ale také ochránit před největšími hrozbami

Uvnitř našeho těla žijí triliony symbiotických organismů, jako jsou bakterie, houby a viry, dohromady známé jako mikrobiom.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každá část této komunity ovlivňuje naše srdce, plíce i mozek. Zdravý a pestrý mikrobiom nás může ochránit před největšími zdravotními hrozbami včetně obezity, cukrovky, srdečních chorob i deprese a dalších duševních poruch. Nejlepším způsobem pro jeho udržení je zdravá a pestrá strava, protože s bakteriemi žijeme od narození. A v našem těle je jich stejně jako našich vlastních buněk, které toto tělo vytváří a udržují naživu.

Naši malí všudypřítomní kamarádi

Většina mikrobiomu se nachází v našich střevech. Je nezbytný pro správné zažívání a krom toho také reguluje hladinu hormonů a umí posílit náš imunitní systém. Pestré složení mikrobů je naprosto zásadní pro naši obecnou tělesnou pohodu, a to jak fyzickou, tak i tu duševní. Nezdravý mikrobiom je na druhé straně příčinou mnoha chorob včetně těch civilizačních. Moderní uspěchaný životní styl, způsob stravování a mnoho antibiotik, to všechno našim spřáteleným mikroorganismům škodí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak tedy udržovat tuto složku při síle? Podle všech dosavadních výzkumů platí, že čím pestřejší střevní mikroflóra, tím větší má účinnost. Nejjednodušším způsobem k posílení mikrobiomu je dostatečný podíl ovoce a zeleniny ve stravě a její obecná vyváženost. To vede k snadnější kontrole vlastní váhy, lepšímu metabolismu a pevnějšímu duševnímu zdraví. Výborným doplňkem jsou také semínka a ořechy, které se dají zapojit například do snídaně.

Choroby a komunikace s mozkem

Existují některé velmi vzácné choroby, které při běžném provozu organismu způsobují stejné stavy jako po požití většího množství alkoholu. Přitom se jedná pouze o narušení mikrobiomu. Ten pak místo ochrany těla organismus naopak poškozuje. Člověk postižený některými z těchto nemocí může doslova vytvářet pivo ve vlastním žaludku. Což zní možná vtipně, ale opravdu není, jedná se o závažný zdravotní problém.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mikrobiom je schopný komunikovat s celým zbytkem těla, a to včetně mozku. Mikroorganismy v nás dokáží produkovat mnoho molekul, které rovněž vznikají v mozku, což může přímo ovlivnit naši náladu. U lidí s depresemi se například opakovaně projevilo právě narušení mikrobiomu a omezení vylučování těchto molekul, které přispívají ke správné komunikace v mozku. Ostatně deprese samotná je narušená chemická rovnováha v mozku.

Zdroj: Newscientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články