Záhadná Aura: Pro někoho barevný obraz naší duše, pro jiné zas další ezoterický výmysl

Kolem každého člověka má proudit jakási aura. Jak se ale na ní přišlo, když o její existenci neexistují žádné důkazy?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existují tvrzení, že kolem nás koluje jakási aura a má ji prý každý. A nejen lidé, dokonce i zvířata a rostliny. Někteří tvrdí, že ji vidí, ale důkazy neexistují. Je skutečně možné vidět auru? 

Záhadná aura

Podle některých mají auru lidé, zvířata i rostliny. Existuje teorie, že aura má tři vrstvy a skládá se z nižšího, astrálního a vyššího těla, ale jiné zdroje hovoří až o 17 vrstvách. Aura je chápána jako neustále se pohybující energie, kde každá změna signalizuje určitý problém, buď psychický, fyzický nebo obojí. Některé ezoterické směry ji označují za subtilní tělo, které vnímáme prostřednictvím třetího oka, tzv. čelní čakry zvané Ádžňá. Mnozí tvrdí, že auru vidí, a dokonce existují i fotografie aury. Jak na to reagují skeptici? 

Aura z pohledu skeptiků

Provedou experimenty a analyzují fotografie. Jak lze experimentálně prokázat schopnost vidět auru? Profesor Robert Wayne Loftin (1938–1993) ze Severofloridské univerzity v Jacksonville provede experiment, ve kterém jasnovidci žádá, aby určili počet lidí v místnosti podle počtu aur, které vidí. Po výsledcích experimentu však není možné jednoznačně potvrdit existenci aury. I kanadsko-americký jevištní kouzelník a skeptik James Randi (1928–2020) se zajímá o fenomén aury. Ve svém televizním pořadu zve do studia psychotronika, který tvrdí, že dokáže „číst“ auru. Experiment ukazuje, že psychotronik dokáže úspěšně určit auru pouze u dvou z pěti lidí. 

Odměna pro ty, co to dokáží

James Randi zakládá nadaci, která nese jeho jméno a sponzoruje „Milionovou paranormální výzvu“. Pokud někdo dokáže rozpoznat auru nebo jinak prokázat paranormální schopnosti, může získat odměnu ve výši 23 000 000 korun. Kromě toho se objevují i alternativní metody zachycení aury, jako jsou Kirlianova fotografie. Metafyzikové z hnutí New Age a vědci se shodují na tom, že aura může být elektromagnetické pole nebo vyzařované tělesné teplo, ale její vizualizace je stále považována za paranormální jev. Kirlianova fotografie, která zachycuje elektrické koronální výboje, je považována za jednu z nadějí ve fotografování aury. Existují však i vědecká vysvětlení, jako je například optický klam zvaný paobraz, který vysvětluje, proč se někdy zdá, že vidíme auru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články