Americké úřady schválili použití vakcíny firmy Pfizer proti koronaviru

Dění posledních měsíců dokládá, že proti stávající světové pandemii koronaviru SARS-CoV-2 neexistuje jiná dlouhodobá ochrana než spolehlivá vakcína. Očkovací látku vyvíjela nejméně dvacítka firem ze všech koutů světa a první z nich už vývoj finalizují, nebo dokonce uvedly na trh.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ve Spojených státech pak americký úřad pro kontrolu léčiv schválil využití vakcíny firmy Pfizer. Co se bude v USA dít dál?

Na plošné nasazení hned tak nedojde

Vakcínu Pfizer-BioNTech sice mohou začít lékaři oficiálně aplikovat pacientům, ale její plošné nasazení je zatím ještě daleko. Celkem 6,4 milionu dávek této vakcíny bude podle federálních úřadů rozesláno jednotlivým státům do 24 hodin od chvíle, co úřední rozhodnutí nabude právní moci. Vzhledem k tomu, že Spojené státy mají dohromady téměř 330 milionů obyvatel, dávek pochopitelně zdaleka není k dispozici dostatek.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vakcína se může začít používat

O rozdělení prvních dávek však nebudou rozhodovat federální úřady, ale vlády jednotlivých států, které si mohou očkovací strategii stanovit podle svého nejlepšího uvážení. Prioritu by, tak jako v jiných státech, měly mít rizikové skupiny obyvatelstva, například:

  • lékaři, zdravotní sestry, ošetřovatelé a další zdravotnický personál
  • lidé trpící chronickými zdravotními potížemi, zejména plic a dýchací soustavy
  • policisté, vojáci, hasiči a další příslušníci federálních i státních bezpečnostních složek
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Je třeba sledovat i vedlejší účinky

Vědci ohlídají případné nežádoucí účinky

Všechny nové vakcíny, Pfizer-BioNTech nevyjímaje, pochopitelně vyvolávají otázky týkající se bezpečnosti a možných nežádoucích účinků. V případě vakcíny Pfizer-BioNTech bude všechny nesrovnalosti monitorovat tým vědců. A vakcína bude pochopitelně pod drobnohledem tisíců lékařů a biochemiků po celých Spojených státech, případná rizika tak budou včas odhalena. Také výrobce vakcíny je na nové poznatky připraven okamžitě reagovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články