Amelia Earhartová: Chtěla obletět celý svět, místo toho zmizela beze stop

Amelia Earhartová byla tělem i duší dobrodruh. To se jí však stane osudným, když při svém letu kolem světa záhadně a beze stopy zmizí. Mohla tragickou nehodu přežít?

Amelia Earhartová i Zdroj fotografie: Underwood & Underwood (active 1880 – c. 1950) / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Smutný osud nejznámější pilotky světa. Amelia Earhartová byla rozená rekordmanka s neposednou a dobrodružnou duší. Proslavila se svou vášní k létání a všechny její letecké akce poutaly značnou mediální pozornost. O to tragičtější bylo její záhadné zmizení. Dlouhé roky se věřilo, že zemřela při pádu letadla do hlubin oceánu. Poslední výzkumy však odhalily novou, mnohem děsivější skutečnost.

Neposedná Amelie Earhartová

Narodila se v roce 1897 v americkém Kansasu. Už jako dítě byla divoká a podnikavá. Její otec byl železniční právník se sklonem k alkoholismu a matka pocházela z bohaté rodiny. Pohodlný život však Amelii nic neříkal. Po vypuknutí první světové války se stala asistentkou zdravotní sestry v Torontu, kde se starala o raněné vojáky. V Kanadě také prošla epidemií španělské chřipky, kterou jen tak tak přežila. K létání se Amelia Earhartová poprvé dostává v roce 1920. V letadle seděla poprvé v životě, ale rozhodně ne naposledy. Právě objevila svou celoživotní vášeň.

iZdroj fotografie: Harris & Ewing / Creative Commons / CC BY-SA

Láme jeden rekord za druhým

Okamžitě po svém prvním letu začne chodit na lekce létání. Už v roce 1921 si pořizuje svůj první letoun a hned o rok později zdolává svůj první rekord. Amelia Earhartová byla první ženou, která letěla ve výšce 4250 metrů nad zemí. V roce 1923 získává svůj oficiální pilotní průkaz. Od té doby láme jeden rekord za druhým. Jako první žena přeletí celé Spojené státy od východu na západ a zpátky. V roce 1928 přeletí jako první žena a druhý člověk na světě Atlantický oceán. Tento rekord však doprovází první trable, takže je Amelia nucena nouzově přistát v Irsku, místo v Paříži. Údajně se během letu dostala do vývrtky a jen stěží letoun vyrovnala kousek nad hladinou moře.

Ani tento zážitek ji však od létání neodradí. Její největší ambicí je touha obletět celý svět. Amelia Earhartová se na svou cestu kolem světa vydává 1. června 1937 spolu s navigátorem Fredem Noonanem. Jejich cesta začíná na Miami a vede na východ. Na začátku července už za sebou mají přelet přes Afriku a Indii až do jihovýchodní Asie. Zbývá jim posledních 11 tisíc kilometrů cesty. Startují z Nové Guinei a další zastávkou má být ostrůvek v Tichém oceánu, na který ale nikdy nedorazí.

iZdroj fotografie: National Library of Ireland on The Commons / Creative Commons / CC BY-SA

Záhadné zmizení

Amelia Earhartová i Fred Noonan mizí beze stopy. Rozsáhlé pátrání, které nejdřív organizuje americká vláda a následně i Ameliin manžel, končí neúspěchem. Těla ani letoun se nikdy nenajdou. Dlouho tak převládá přesvědčení, že oba dobrodruzi zahynuli, když letadlu došlo palivo a zřítilo se na dno oceánu.

Jak poslední 2 piloti kamikaze podvedli smrt: Zemřít pro svou vlast byla pocta. „Uchazeči“ procházeli přísným výběrem

Teprve nedávno se objevily nové důkazy, které tuto teorii vyvrací. V roce 2010 se na ostrově Nikumaroro objevily kostní pozůstatky a hliníkové pláty, které mohly patřit Amelii a jejímu letadlu. Podle těchto nálezů Amelie pravděpodobně pád letadla přežila a zemřela o několik týdnů později na ostrově bez pitné vody a jídla, když se nedočkala záchrany.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články