Týká se to velké části Čechů, přesto nám to pivovary neříkají: Tohle se stane s vaším tělem, když pijete pivo každý den

Alkohol má na lidský organismus nejrůznější účinky. Nemusí se jednat vyloženě jen o ty negativní, má totiž i řadu přínosů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro mnohé se pivo stalo součástí večerní rutiny jako způsob uvolnění po práci. Lidé to vnímají jako odpočinek, dopad takového popíjení na zdraví je však různý. Minesh Khatri, MD varuje před rizikovým pitím alkoholu, tj. v míře větší než tři sklenice denně. Zároveň nedoporučují pití alkoholu najednou, ale ideálně ho v daném čase dávkovat. Samozřejmě to neznamená, že si nemůžete dát žádné pivo. Český národ to považuje za svoji pýchu. A z velké části jde o zdravou záležitost.

Pivo aneb fontána mládí

Mildred Bowersová, žena, která v roce 2016 oslavila 103 let, vtipkovala v rozhovoru pro lokální zpravodajskou stanici o její každodenní pivní rutině. Pivo si samozřejmě dávala s požehnáním lékařů, jelikož usoudili, že je pro ni něco jako fontána mládí, byť se pivem nikdy neopíjela. Jde o jeden z důkazů, že skutečně záleží na tom, kolik piva člověk vypije. Z hlediska dopadu se poté ukáže, jestli zanechá pozitivní, či negativní vliv.

Pití piva každý večer snižuje riziko srdečních onemocnění

Vlivu alkoholu na srdce se věnoval autor studie Scott Solomon, profesor medicíny na Harvard Medical School. Dle statistik měli ženy a muži, kteří vypili 7 piv týdně, výrazně nižší riziko srdečního selhání. U mužů se uvádělo snížení o 20 %, u žen pak o 16 %. Solomon přesto varoval, že ačkoli studie ukazuje jasné statistiky, lidé by se jimi neměli bezmyšlenkovitě řídit. Každý organismus reaguje na alkohol jinak, např. kvůli odlišné schopnosti jeho odbourávání. Zároveň se při této životosprávě uvádí větší náchylnost k rakovině.

iZdroj fotografie: Unsplash

Každovečerní pití piva může posílit váš mozek

Nadměrné pití alkoholu může vést k ničivým účinkům na mozek včetně jeho zmenšení, poškození a následné demence. Nicméně nízká až střední konzumace alkoholu může mozku naopak prospět. Program pro léčbu Alzheimerovy choroby uvedl, že ideální dávka pro člověka jsou 1–2 piva za večer. Opět je však nutné přihlédnout na životní styl, stravu a mentalitu jedince.

Pivo a jeho dopad na tělo

Veškeré účinky piva na lidský organismus jsou silně individuální. Studie sice uvádí statistky, pozitivní i negativní, ale hlavním strůjcem svého osudu je sám člověk. Mezi další pozitivní prokázané dopady se řadí ještě například: menší riziko cukrovky, zvýšená chuť k sexu, zpevnění kostí apod. Z té negativnější stránky se hovoří o ovlivnění účinnosti některých léků, snížení chuti vykonávat fyzické aktivity a samozřejmě nesmí chybět pivní bříško.

iZdroj fotografie: Unsplash

Co se stane, když přestanete pít alkohol?

Podobně jako v případě kouření, existuje mnoho důvodů, proč přestat pít alkohol. Možná už nedokážete prožívat společenské události plné alkoholu a radovánek jako kdysi. Další den se vzbudíte jen s nesnesitelnou kocovinou. Ve hře může být také hlubší problém a vy nechcete, aby se vám pití vymklo z rukou a stala se z něj skutečná závislost. Někdo se nedokáže smířit s pivním pupkem a namotivuje se ke cvičení, což je asi ta nejlepší varianta. Ať jsou důvody pro abstinenci jakékoli, děláte dobře. Nedovolte alkoholu, aby vás ovládl.

Během prvních dnů a týdnů abstinence vás může provázet řada nepříjemných pocitů. Naštěstí existuje několik ověřených způsobů, jak toto odvykací období co nejlépe zvládnout. Základem je správná skladba jídelníčku a dostatečný přísun tekutin. Mnohdy podceňovanou stránkou věci je fakt, že odvyknout si od své denní rutiny a přizpůsobit se nové životosprávě bývá komplikované. Přestože budete zpočátku pravděpodobně trpět fyzickými problémy, za ty pozitivní výsledky to stojí!

Jak vnímáte každodenní pití piva vy?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články