Africký kmen z bažin. Podívejte se, jak žijí

Afriku si představujeme jako krajinu plnou pouští a sucha. Je proto těžké přijmout fakt, že se zde nacházejí také rozsáhlé bažiny. Taková je skutečná realita pro hrdinské členy kmene Nuer. Lidé žijí na malých ostrovech mezi krokodýly a jinými nebezpečnými zvířaty a také si dokážou pěstovat vlastní obživu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Chovají na tomto místě stáda koz a dalších hospodářských zvířat.

Malebná krajina a jedinečné místo

Obrovská bažina zvaná Sudd se nachází v centrální části Jižního Súdánu, což je v údolí Bílého Nilu. Samotný močál je společně s povodím řeky Bahr el-Ghazal považovaný za největší mokřad na světě a za největší sladkovodní oblast v povodí Nilu. Díky příznivým podmínkám zde žije mnoho zvířat, ptáků i dalších vegetačních druhů. Tato oblast považována za nejúrodnější téměř na celém kontinentu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Kmen žije v unikátní malebné krajině

V místě, kde se zastavil čas

Abychom dokázali, že se jedná o úrodnou půdu, zde vám přestavujeme několik hodnot. Samotná bažina s migrujícími ostrovy a ostrůvky se táhne 500 km od severu na jih a 200 km od východu na západ. V této zóně žije více než 400 druhů ptáků a přibližně 100 druhů savců. 

Vzhledem k tomu, že období dešťů trvá od dubna do září a průměrné roční srážky kolísají mezi 700–1000 mm, nemělo by nás překvapovat, že bažiny jsou považovány za neprůchodné a není možné se touto oblastí pohybovat pozemní dopravou ani moderními cestami. Tato okolnost vysvětluje, proč bažinatá oblast ještě nebyla plně a důkladně prozkoumána.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Voda jako hlavní místo k životu

Život na plovoucích ostrovech

Na místo se nemohou dostat vědci, ani civilizace, jen lidé žijící zde více než tisíc let. Jejich domovy jsou doslova uprostřed bažiny. Je těžké tomu uvěřit, ale kmen Nuer, který je součástí skupiny Nilot, objevil mnoho způsobů, jak žít pohodlně. Lidé loví ryby, chovají celá stáda zvířat a dokonce sklízejí vynikající úrodu na plovoucích ostrovech, které se používají jak nejen jako zeleninové zahrady, ale také jako pastviny plné bujné vegetace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články