Studie německých vědců ukázala, že téměř polovina lidí nakažených koronavirem vůbec netuší, že ho má přítomen ve svém těle.
S výsledkem výzkumu přišli odborníci z lékařského centra se sídlem v německé Mohuči. Přítomnost nákazy byla zkoumána v tomto západoněmeckém městě a také sousedícím okresu Mohuč-Bingen. V souhrnu je potřeba ke skupině každých deseti lidí, kteří jsou coby nakažení přímo evidování, přičíst ještě osm osob. Ty mají v těle koronavirus také, jenže o své nákaze nemají nejmenší tušení a virus je nijak neovlivňuje.
Trvající riziko bez povědomí
Koordinátor této studie Philipp Wild uvedl, že u bezpříznakových infekcí se častěji jednalo o muže – tvořili 44,2 % případů. U žen byl podíl 40,6 %. Této německé studie se v době od října 2020 do letošního června zúčastnilo 10 520 osob. Věkové rozpětí je 25–88 let, jednalo se o obyvatele zmíněného regionu. Pro tuto oblast jsou tak podle Wilda výsledky zcela reprezentativní. Studie nebyla zatím nikde oficiálně publikována.
Tato studie pracuje s předpokladem, že od října 2020 se do července 2021 nakazilo v oblasti 6,3 procenta lidí novým koronavirem. V Německu má monitoring pandemie na starosti Institut Roberta Kocha. Ten zaznamenal od ledna 2020 do letošního července asi 4,5 % lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, a to v celém Německu. Vědci přitom využívali informace z několika způsobů testování osob, z nichž některé jsou ovšem dosti nespolehlivé
Nejistota zachycení a bezpříznakoví
Skutečnost falešné negativity nebo pozitivity testů na nemoc covid-19 je jednou z mnoha zrádných stránek celé pandemie. Ruku v ruce s ní jde právě bezpříznakovost nakažených i tzv. supernosiči. To jsou lidé, které samotné covid-19 naprosto nijak neovlivňuje, ve zvýšené míře však virus roznáší dál. V mnoha případech se to může týkat hlavně dětí, které obecně při nákaze nemají tendenci vykazovat žádné zvláštní symptomy.
Bezpříznakovost by nečinila takový problém v momentě, kdy by procento těchto lidí nebylo tak vysoké a kdyby koronavirus nevykazoval tak vysokou infekčnost. A s počtem dalších mutací se dá jen konstatovat, že tato nakažlivost si udržuje svou původní vysokou úroveň, nebo ještě roste. V zásadě se tak od začátku pandemie nepodařilo získat nejspíš na žádném území přesný obrázek počtu nakažených.