Vědci vytvořili pomocí 3D tisku uši a nos z lidských buněk. Takhle vypadá budoucnost rekonstrukce tváře

Pro všechny pacienty, kteří utrpěli například popáleniny nebo jiná vážná zranění, se rýsuje budoucnost rekonstrukce tváře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Projekt rekonstrukce tváří, který se rozběhl na velšské Swansea univerzitě, používá pro 3D tisk speciální bioinkoust. Ten je na rozdíl od klasických materiálů používaných touto technologií vyrobený přímo z lidských buněk a také z rostlin. Stává se tak vynikajícím nástrojem právě pro modelování a výrobu částí těla, které jsou postiženy například zraněními po požárech. Tento program si klade za cíl dostat se i do klinických zkoušek.

Tisk tkáně z rostlin a lidských buněk

Vědci z univerzity ve Walesu tisknou chrupavky pro lidi s popálenými oblastmi těla nebo pacienty, kterým některá část těla zcela chybí. Místní inkoust je spojením lidských buněk a rostlinných materiálů. Podle expertů je možné takhle tisknout například nosy, uši a další části určené hlavně pro rekonstrukce tváří. Z tohoto projektu tak mohou těžit všichni pacienti, kteří o nějakou část obličeje přišli, ať už v důsledku popálení, nebo vinou například rakoviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nadace Scar Free Foundation neboli „Nadace bez jizev“ vznikla před třemi lety s investicí 2,5 milionu liber, tedy asi 75 milionů korun. Projekt zaměřený na nalezení technologie pro obnovu a regeneraci od počátku mířil právě na klinické testy zahrnující lidi. Samotné vytváření chrupavek není nic nového, ovšem musely pozvolna růst v laboratořích, protože chyběl materiál použitelný pro rychlejší metody výroby.

Nepříjemný pocit něčeho cizího

Pacienti se starými typy náhradních částí obličeje se badatelům svěřili, že tyto protézy se nikdy nestaly jejich součástí. Vždycky zkrátka věděli, že je to jen něco přidaného. Z toho důvodu vyjádřili zájem o implantáty vytvořené z jejich vlastních buněk. Chirurgové tak získávají možnost odebrat buňky přímo z pacienta, namnožit je, vytvořit z nich konkrétní tělesnou část a výsledný produkt voperovat zpět pacientovi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odběr je navíc poměrně šetrný, jelikož není třeba žádné drastické množství buněk. Tak je tomu například u plastických operací, kde je část tkáně jen přenesena z místa na místo. Tady dochází k odběru miniaturního vzorku a jeho rozmnožení. Projekt tak významně redukuje nutný zásah do lidského těla, což omezuje bolestivost či zjizvení, a naopak radikálně rozšiřuje lékařské možnosti. Zbývá ještě ověřit nezávadnost pro lidské tělo v delším horizontu.

Zdroj: Daily Mail

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články