Dvakrát utekla ze Severní Koreje: Napínavý příběh ženy, která byla prodána do otroctví a dokázala nemožné

Žena, která se dostala do otroctví, utekla ze Severní Koreje dokonce dvakrát. Teď se dělí o svou zcela děsivou zkušenost s touto zemí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jihuyn se narodila v Severní Koreji a její život v této zemi rozhodně nebyl jednoduchý. Během let si musela projít mnoha útrapami, aby se nakonec dočkala lepšího života. Při korejském hladomoru, který propukl v roce 1994, přišla o svého strýce, jenž zemřel hladem. Stejný osud potkal později jejího otce, před svou smrtí ale dceři řekl, aby vzala svého mladšího bratra a společně ze Severní Koreje oba uprchli. Jaký je čekal osud?

Útěk s bratrem a rozloučení

Jihyun musela nechat otce jeho osudu a dodnes přesně neví, kdy zemřel ani kde byl následně pohřben. Poslušni otcova posledního přání se sourozenci setkali na hranici Koreje a Číny, aby ji uprostřed noci překonali. Byli v půlce řeky, když za sebou zaslechli výstřely. Stihli ale utéct a zabušili u nejbližšího domu. Majitel Jihyun varoval, že pokud má v zemi bezpečně zůstat, musí si vzít Číňana, jinak ji pošlou zpátky. Její bratr se pak vydal vlastní cestou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně byl ovšem chycen a poslán zpět, přičemž se dosud neví, zda přežil, nebo je mrtev. Jihyun koupil později čínský farmář se svou matkou, takže pracovala na farmě jako otrokyně. „Vstávala jsem ve 4:30 a pracovala až do tmy. Dávali mi jen rýži a kimči (pikantní probiotický salát z čínského zelí).“ Svůj život na této farmě přirovnává k původnímu životu v Koreji. Několikrát přemýšlela o sebevraždě, pak zjistila, že je těhotná.

Lágr, noha a další pokus

Během porodu jí nikdo nepomohl, prošla tak 12 hodinami bolesti, rodina chtěla dítě následně prodat. Jihyun protestovala a varovala je, že je zabije, jestli se jejího syna jen dotknou. Z farmy se jí podařilo uprchnout a 5 let žila se svým synem v různých částech Číny. Bohužel byla nakonec zatčena čínskými úřady a poslána zpátky do Koreje, kde se dostala do lágru. Její syn zatím zůstal v Číně. Měla problémy s nohou, s těmi se poté nějaký čas léčila v sirotčinci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě tehdy se rozhodla pro další útěk, byl rok 2004. Severní Korea měla v té době ustanovené převaděče, kteří pomáhali lidem s překročením hranice. Jihyun se s jedním spojila a dověděla se, že jedinou cestou, jak zemi opustit, je skrze pašování lidí. Zatajila před ním svá zranění a převaděč jí slíbil pomoc. Jakmile dorazili do Číny, Jihyun, převaděč a dva další se dostali do taxíku, kde je řidič zaplavil otázkami. Choval se jako špion, ale Jihyun naštěstí mluvila čínsky.

Pašování s dotekem lidskosti

Řidiče nakonec přesvědčila, že jsou Číňané, a ten je odvezl na místo. Den nato měla možnost zavolat svému synovi, a když převaděč slyšel jeho pláč, změnil názor. „Tuhle noc jsi mi zachránila život, v Severní Koreji mám dvě děti. Kdyby nás řidič dovezl na policii a já byl poslán zpět, asi skončím někde v lágru, ale zachránila jsi mi život. Takže teď zase pomůžu já tobě.“ Navzdory původní dohodě ji nechal jít a ona se vypravila za svým synem.

Jihyun věděla, že potřebuje Čínu opustit, a dostala radu, aby oslovila OSN. Byla to právě Organizace spojených národů, kdo pak poslal ji i jejího syna do Británie, kde mohli začít nový život. Od té doby, co se tam dostala, je každý den opravdu šťastná.

Co vás na Severní Koreji nejvíc zarazilo?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články