Konflikt na Ukrajině nyní rozhoduje dělostřelectvo a raketomety. Obě strany se proto snaží nasadit ty nejmodernější a nejničivější systémy, kterými disponují.
Rusko na Ukrajinu poslalo jednu z nejděsivějších moderních zbraní, kterou má ve svém arzenálu. Jedná se o raketomety TOS-2 Tosočka, jež do výzbroje zařadilo teprve v roce 2021. Jde o zbraň, která je děsivá hlavně pro pěchotu, jelikož používá zápalné a termobarické hlavice. Tyto systémy jsou označovány jako jedny z nejsilnějších nejaderných zbraní. Jejich cílem je likvidovat ukrytou pěchotu.
Zakopaný pěšák je obtížný cíl
Již od první světové války se armády potýkaly s problémem, jak se vypořádat s nepřítelem v zákopech, bunkrech nebo v zástavbě. Klasická dělostřelecká munice nebyla efektivní, pokud se netrefila přímo. Vyvinuly se plamenomety, ale ty měly omezený dosah. Nakonec vznikly termobarické zbraně. Ty v cíli nejprve do vzduchu rozptýlí zápalnou směs, která se následně zažehne. Nejenže hořící oblak vše spálí, ale v okolí vytvoří podtlak, který trhá živou tkáň. Nezáleží na tom, že voják je někde ukrytý.
Sovětský svaz v 80. letech přišel s raketometem TOS-1, který střílel rakety ráže 220 milimetrů s termobarickou municí. Měly dostřel jen tři až pět kilometrů, proto odpalovač s 24 tubusy technici umístili na podvozek tanku T-72, aby byla posádka chráněna. Při modernizacích systému se raketám prodloužil dostřel na deset kilometrů. Proto nakonec vznikl i TOS-2, který je na korbě nákladního automobilu Uralu-63706. Protože jde o nový systém, dá se předpokládat, že jeho počty jsou v ruské armádě omezené.
Podvozek z nákladního automobilu je mobilní
Posádka již nepotřebuje tak vysokou míru ochrany, když se drží dále od linie bojů. Stačí tak pancéřovaná kabina, která chrání před palbou z ručních zbraní a střepinami dělostřeleckých granátů. Výhodou je, že se výrazně zvýšila mobilita systému, protože TOS-1 bylo nutné přepravovat vlakem nebo na návěsu. TOS-2 se pohybuje po silnici sám. Je schopen dosahovat rychlosti až 100 kilometrů v hodině a vozidlo na plnou nádrž ujede vzdálenost až 1 000 kilometrů.
Změnilo se i uspořádání zbraně. TOS-2 je schopen odpálit jen 18 raket ráže 220 milimetrů. Ty jsou různé délky a hmotnosti 173 nebo 217 kilogramů, ale jejich hlavice má hmotnost 45 kilogramů. Kromě termobarické nebo zápalné munice se dá použít i kouřová k vytvoření rozsáhlé kouřové clony ke krytí případné vojenské operace. Výhodou nového systému je kromě mobility i nabíjení. TOS-1 potřebuje speciální nabíjecí vozidlo. TOS-2 má vlastní nabíjecí jeřáb. Rakety tak posádka může po vystřelení dobít sama třeba z korby běžného nákladního vozu.
Co si myslíte o používání termobarické munice?