Jsou duchové skuteční? Odborníci konečně promluvili o důkazech jejich existence

Pokud věříte na duchy, buďte bez obav, nejste sami. Jde o určitou složku víry, která je vlastní kulturám po celém světě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Duchové jsou stále velmi populárním fenoménem a na různé úrovni se o ně zajímá velká spousta lidí. Jde přitom o více než pouhou zábavu. Například anketa od Ipsos z roku 2019 zjistila, že 46 % Američanů věří na duchy zcela upřímně. Tento národ je ovšem náročný stran víry v nemrtvé – jen 7 % dotázaných totiž věřilo na upíry. Myšlenka existence duchů je velmi starodávná a objevuje se v mnoha příbězích od Bible po MacBetha.

Téma od počátků po dnešek

Skrze ni vznikly dokonce duchařské příběhy, které jsou součástí více paranormálních věr spojených se smrtí. Patří sem také zkušenost blízké smrti, posmrtný život a možnost komunikace s duchy. Mnoha lidem to poskytuje úlevu. Ostatně kdo by nechtěl věřit, že naši milovaní na nás nějak stále dohlížejí a jsou s námi tehdy, když je potřebujeme? Lidé se o komunikaci snažili po celá staletí a mnozí tvrdili, že to opravdu uměli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po roce 1800 se v Americe objevilo hodně médií, která však byla průběžně usvědčována z podvodů. Mezi četné lovce šarlatánů patřil například Harry Houdini. Boom zažil zájem o duchy v době, kdy se v roce 2004 objevila série Lovci přízraků televize Syfy. Vyšlo asi 230 epizod, neobjevily se však žádné solidní důkazy nadpřirozena. Show odstartovala řadu spin-offů a imitací, které ukázaly hlavně to, že po duších může pátrat kdokoli.

Náročnost zkoumání a hranice definice

Jedním z hlavních problémů vědeckého hodnocení je, že existuje obrovské spektrum jevů, které jsou duchům připisovány. Patří sem cokoli od zavírajících se dveří přes chybějící klíče až po podivný chlad na chodbě. Nechybí ani případy vidění mrtvých příbuzných. Proto hodně lidí, kteří mají na záznamech něco „s duchem“, nemusí mít nutně něco, co budou ostatní považovat za paranormální projev. Stejně zaměřené okolí může vidět situaci odlišně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedinou spojitostí všech zkušeností pak může být jednoduše to, že je nikdo nedovede uspokojivě vysvětlit. Osobní prožitek je jedna věc, jeho vědecký důkaz ovšem další. Za celou dobu zjišťování paranormálních jevů neexistuje jakákoli univerzální shoda na tom, co vlastně duch je. Pro někoho je to mrtvá duše, která se ztratila. Pro další skupinu to mohou být telepatické entity, které jsou do našeho světa jen promítány naší vlastní myslí.

Problematika existence a dokazování

Pokud duchové existují a jedná se o nějakou formu dosud neznámé energie nebo entity, jejich existence bude vědci odhalena pomocí kontrolovaného experimentu. Takhle se dějí všechna vědecká ověření nebo vyvracení. Nejspíš to tedy nebude partička víkendových lovců duchů, kteří s baterkami a kamerou prohlíží opuštěné domy. Navzdory horám fotek a záznamů, zvuků i videí nejsou důkazy o nic lepší, než byly před stovkami let.

Existují dvě základní možnosti, proč lovci duchů nemohou na žádného narazit. První je možnost, že duchové zkrátka neexistují, a že veškeré incidenty lze vysvětlit pomocí psychologie, omylů, hoaxů a špatného výkladu událostí. Druhá možnost je, že existují, ale jejich lovci nemají potřebné vědecké vybavení nebo znalosti. Opakovaně tudíž selhávají ve snaze odhalit jakékoli smysluplné důkazy. Tento lov je ovšem mnohem víc o zábavě, než vědě.

Co nevysvětlitelného se vám v životě stalo?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články