Násilí, pedofilie a syfilis – jak fungovaly nevěstince v době třetí říše, a proč do nich dívky chodily pracovat zcela dobrovolně?

Dvě nejstarší profese světa šly vždy ruku v ruce. Řeč je o vojácích a prostitutkách. Dlouhodobá kontrolovatelnost armády mladých mužů se bez tohoto nástroje neobešla.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Aby bylo možné ovládat mužskou armádu, bylo zkrátka nutné postarat se o všechny jejich fyziologické potřeby. Nelze se proto divit, že i sexuální násilí na okupovaných územích bylo vždy tiše akceptováno. Existovalo ovšem alternativní řešení, tedy nevěstince. A v tomto ohledu byli Němci během 2. světové války zvlášť úspěšní. První světová válka totiž jasně demonstrovala, že sexuální ventilace vojska je reálným státním problémem.

Sex vojáků jako státní problém

Množství pohlavních chorob, které se mezi vojáky německých vojsk šířilo, bylo důvodem k tvrdým opatřením. Adolf Hitler byl ovšem zvyklý počítat vždy – po vzoru šachové partie – několik kroků dopředu. Myslel tím pádem i na tento lechtivý, ovšem nevyhnutelný detail. Navíc sám toužil po kontrole nad vším a nad každým, armáda proto nemohla postrádat ženskou náklonnost, aby byla snadněji ovladatelná nebo náhodou nepřišla o zdraví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vůdce poté aplikoval dvojí metr. Zatímco byly dámy nejstaršího řemesla vládnoucí stranou Německa odsuzovány, začátkem 2. světové války vznikl výkonný systém nevěstinců. Ve městech, v armádě, na okupovaných územích a dokonce i v rámci koncentračních táborů. Vznikl tak nástroj na kontrolu chování vojska Wehrmachtu, který sloužil i jako dodatečná péče o jejich zdraví. Nešlo však jen o ovládnutí vojáků, byly za tím i další důvody.

Více vojenských much jednou ranou

  • Nevěstince šlo kontrolovat a omezit šíření chorob.
  • Během hrátek mohly dámy zachytit mnoho detailů, pracovaly tu tedy jen prověřené a důvěryhodné ženy a dívky.
  • Redukce násilí na místních ženách – spokojený voják nenutil místní ženy.
  • Šlo o prevenci intimních vztahů mezi samotnými vojáky.
  • Nevěstince vznikly i na okupovaných územích, ačkoli styky se Slovankami byly brány jako škodlivé pro čistotu rasy. Žena, která se dostala do nevěstince, ztratila jakákoli práva. Při zjištění pohlavní choroby podstupovala léčbu. V praxi byla spíš zastřelena, vyšlo to levněji.

Čistý původ, jiné zacházení

Naopak Němky na stejném místě měly postavení státních úřednic ministerstva obrany. Byly placeny, pojištěny, měly mnoho výhod. Na základě hodnosti existovaly 4 kategorie. U nižších hodností připadala na 100 vojáků jedna žena, čím vyšší hodnost, tím menší počet. Existovaly i pojízdné nevěstince s 20 dívkami, které se mohly dostat do vzdálených oblastí. Nábor byl nenásilný, dívky si byly jisty, že přispívají blahu svého národa, někdy se tvořily i fronty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Násilí existovalo stejně

Do 3 let války bylo na všech frontách asi 600 nevěstinců, násilí se ovšem projevovalo stejně. Do roku 1944 bylo za tyto činy odsouzeno přes 5 000 vojáků, ovšem za pedofilii a sodomii, násilí na ženách nebylo zaneseno v legislativě. Žádná z přítomných stran, dokonce ani správa samotného okupovaného území, tyto aktivity navíc výrazně neřešila. Po skončení války se pak na 100 000 lidí objevilo 174 případů syfilisu, předtím to byly 3–4 případy.

Sexualita v koncentračních táborech

Některé tábory měly nevěstince, které měly – spolu s výživou a lepšími podmínkami – vést vězně k poslušnosti i udávání druhých. Ovšem „vytížení“ takových míst bylo obrovské, dle propočtů 1 žena na 300–500 mužů. Kněžky lásky tu nosily znak na rukávu – našitý černý trojúhelník.

Který válečný zločin je pro vás nejhorší?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články