Vědci našli možný zdroj slavného mimozemského signálu. Kdo nám poslal zašifrovaný vzkaz „Wow!“?

Tajemná a slavná zpráva „Wow!“ přišla v roce 1977 z hlubokého vesmíru. Dodnes se vědci nemohou shodnout na jejím původu, ale pár teorií nabízejí.

i Zdroj fotografie: S vědomím North American Astrophysical Observatory
                   

Tento signál podle astronoma Alberta Caballera, který důkladně probíral archivní data mnoha astronomických pozorování, nebyl dosud překonán. Konkrétně mluvíme o signálu, který byl zachycen observatoří Big Ear Radio v noci 15. srpna roku 1977. Dodnes je tato zpráva považována přinejmenším za nejlepšího uchazeče o titul signálu přijatého od mimozemské civilizace. Vysílání bylo krátké, ovšem neuvěřitelně silné. Signál trval pouze 1 minutu a 12 sekund.

Možné pátrání na obou stranách

Za objevitele je obecně považován astronom Jerry Eiman z Ohio State University. Když Eiman spatřil záznam anomálního signálu, napsal na něj jednoduše „Wow!“. Tato poznámka se posléze stala i názvem signálu. Nicméně dosud nedokázal nikdo spolehlivě určit samotnou povahu vysílání. Proto navrhl Alberto Caballero jiný možný důvod. Připomněl totiž, že lidstvo se pokoušelo o kontakt s mimozemskou civilizací, což se děje celkem zřídka.

Nejznámější z těchto pokusů je zpráva Arecibo. Tento radiový signál byl vyslán 16. listopadu roku 1974 z observatoře Arecibo v Portoriku. Putoval ke kulové hvězdokupě M13 nacházející se od nás ve vzdálenosti 25 000 světelných let v souhvězdí Herkula. Astronomové do něj zašifrovali jednoduchou zprávu o nás a naší planetě. Eiman navrhl, že by mimozemská rasa – v případě, že opravdu existuje – mohla nakonec zvolit totožný postup.

Odlišnost v závěrech

„Vzhledem k tomu, že vodík je nejrozšířenějším prvkem vesmíru, existuje logicky předpoklad existence inteligentní civilizace v rámci naší galaxie Mléčné dráhy. Ta by mohla mít stejnou tendenci na sebe upozornit, takže může vysílat silný úzkopásmový signál radiového majáku na frekvenci neutrálního pásma či v jeho blízkosti. Tedy vodíková linka,“ napsal Eiman ve své výroční zprávě. Alberto Caballero však dospěl k odlišnému závěru.

iZdroj fotografie: Pxhere

Po pečlivém prostudování katalogu hvězd na základě dat ze sondy Gaia od Evropské vesmírné agentury usoudil, že záhadný signál pochází z nějakého přírodního objektu. Nebyl tedy stvořen mimozemskou civilizací. Při svém výzkumu vycházel ze skutečnosti, že jedné památné noci v roce 1977 byly dva přijímače dalekohledu Big Ear namířeny do souhvězdí Střelce. Právě tuto oblast pak Caballero studoval v hvězdném katalogu.

Nalezen konkrétní objekt

Našel v ní jednu hvězdu podobnou Slunci, která by podle jeho závěru mohla být právě zdrojem slavné zprávy. Konkrétně jde o objekt označený jako 2MASS 19281982-2640123, který se nachází 1 800 světelných let daleko. Tato hvězda má teplotu, průměr i svítivost prakticky totožné s naším Sluncem. Opět to tedy vypadá, že jakkoli je signál senzační, zelené ani šedé mužíčky nebo jinou formu života na jeho konci nenajdeme.

Kde by podle vás mimozemšťané mohli sídlit?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články