Astronomové konečně popsali zdroj záhadného gama signálu, který roku 2009 přišel z Mléčné dráhy

Roku 2009 byl zachycen záhadný signál vycházející z centra Mléčné dráhy. Původní hypotézy vědců jej dávaly do souvislosti s temnou hmotou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tým výzkumníků z Australské národní univerzity přišel s vysvětlením původu záhadného gama signálu vycházejícího z centra Mléčné dráhy. Vědci se domnívají, že může souviset s velmi rychle rotujícími neutronovými hvězdami. Zpočátku existovaly názory, že se jedná o znak temné hmoty, objevila se však nová verze.

První zachycení signálu

Studovaný signál byl poprvé zachycen v roce 2009. Ukázalo se, že je jedinečný svého druhu. Bylo navrženo několik hypotéz jeho původu, přičemž nejspolehlivější z nich byla verze, že tento signál je derivátem zmíněné temné hmoty. Důkazy, které by potvrzovaly spojení signálu s temnou hmotou, se však za poslední roky nenašly. Pro astrofyziky to proto nadále zůstává záhadou. V novém článku poskytuje tým výzkumníků alternativní vysvětlení. Domnívají se, že zvláštní signál vycházející ze středu naší galaxie může souviset s určitým typem hvězdy.

Přebytek v galaktickém centru

Gama paprsky jsou formou elektromagnetického záření s nejkratší vlnovou délkou a nejvyšší energií. Tento konkrétní signál gama záření je vědcům znám jako „přebytek v galaktickém centru“. Tímto termínem vědci nazvali nečekaně vysokou koncentraci gama paprsků vycházejících ze středu naší galaxie. Ve skutečnosti mohou takové signály pocházet od určitého typu rychle rotujících neutronových hvězd. Jedná se o velmi husté zbytky hvězd hmotnějších než naše Slunce.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tvrzení předchozích studií

Předchozí studie ukázaly, že jednotlivé milisekundové pulsary v blízkosti Sluneční soustavy jsou schopny vyzařovat gama záření. Proto je možné, že mohou produkovat podobné signály v přebytku známé koncentrace. Pokud se tento předpoklad potvrdí, pak budou muset vědci své domněnky o temné hmotě mírně revidovat.

Co si myslíte o záchytu tohoto záhadného záření?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články