Co takhle vybrat si, o čem se vám bude zdát? Vědci vymysleli velmi spolehlivý způsob, jak spustit takzvané „lucidní snění“

Jsou úžasné a ohromující. Ale možná nejfantastičtější věc na lucidních snech je ta, jak realistické jsou. Vědci teď našli jasný spouštěč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lucidní snění je stav, při němž si je spící člověk vědom skutečnosti, že sní. Bohužel jen asi polovina z nás někdy touto zkušeností prošla. A snahy o cílené spuštění tohoto fenoménu zatím přinesly jen smíšené výsledky. Výzkum publikovaný roku 2018 ovšem odhalil zatím nejefektivnější cestu, jak se do říše lucidního snění vydat. Badatelé z University of Wisconsin-Madison a Lucidity Institute na Havaji přitom navázali na vlastní předchozí práci.

Snění a léky na paměť

Cílem bylo prozkoumat, jak chemikálie zvané inhibitory acetylcholinesterázy (AChEls) podporují právě stav lucidního snění. Neuropřenašeč acetylcholin pravděpodobně moduluje REM fázi spánku a AChEls pomáhají tvorbě této složky v mozku blokací jednoho z enzymů, který acetylcholin deaktivuje. Ukázalo se, že běžný lék používaný na zpomalení zhoršování paměti při Alzheimerově chorobě – galantamin – je rychlý AChEl se slabými vedlejšími účinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Badatelé tedy zkoumali 121 dobrovolníků, aby viděli, jaký efekt bude mít tento lék na jejich schopnost si vybavit své lucidní sny. Je třeba poznamenat, že tito dobrovolníci nebyli běžní lidé, ale nadšenci se zájmem o problematiku lucidního snění. Prošli také základními protokoly ohledně navození tohoto stavu, včetně tzv. MILD technik. Když byl předchozí nácvik zkombinován s galantaminem, posílilo to jejich schopnost navodit lucidní snění.

Velmi slibné výsledky

Po tři po sobě jdoucí noci si účastníci brali zvyšující se dávky léku. Začali s placebem, pak 4 mg a nakonec dvojnásobek poslední noc. Vždy se probudili 4,5 hodiny poté, co zhasla světla, provedli svoje techniky pro navození snů, polkli kapsli a opět usnuli. Kombinace jejich vlastních technik a medikace na Alzheimerovu chorobu podle všeho opravdu pomohla spustit lucidní snění. A čím větší dávka léku, tím silnější výsledný efekt byl. S placebem ohlásilo snění 14 % skupiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stačily ovšem jen 4 mg galantaminu a bylo to 27 %, při finální dávce dokonce 42 %. „Kombinovaný protokol vyústil v konečných 69 ze 121 účastníků (tedy 57 %), kteří úspěšně lucidně snili během alespoň jedné noci s užitím galantaminu,“ uvedli badatelé ve své studii. „Tento postup je tak jeden z nejefektivnějších pro navození zkoumaného stavu, jaký je zatím znám. A vypadá slibně i stran dostupnosti této techniky pro širší populaci.“

Zábava i nástroj pro terapii

To je důležité, protože kromě zpřístupnění fantastického snění mnoha lidem – kdy mohou ovládat, co se děje – může výzkum odhalit spojení mezi lucidním sněním a naším vědomím. Lidé se tak mohou postavit vlastním strachům a zpracovávat traumata, zatímco bezpečně sní. „Tato nová metoda má konečně úspěšnost, kterou potřebujeme pro spuštění pořádných výzkumů tohoto fenoménu,“ vysvětluje Denholm Aspy z univerzity v Adelaide.

Dokud ale nejsou známy bezpečnostní okolnosti techniky, neměl by s tímto lékem nikdo experimentovat na vlastní pěst. Jakmile ale výzkumy skončí, jejich výsledky lákají na neomezené světy plné imaginární zábavy a dobrodružství. „Jel jsem rukou po cihlové zdi a cítil jsem její povrch i hranice jednotlivých cihel,“ popisuje jeden z dobrovolníků, kognitivní neurovědec Benjamin Baird, když si vybavuje svou vlastní zkušenost při lucidním snění.

Jaký svůj poslední sen si pamatujete?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články