Trosky z „jiného světa“? Helikoptéra Ingenuity, která je součástí vozítka Perseverance, zaslala fotky z Marsu

Jeden rok poté, co se odehrál první historický let helikoptéry Ingenuity, prokazuje tato součást vozítka Perseverance opět svou hodnotu.

i Zdroj fotografie: NASA
                   

Během svého 26. letu sledovala Ingenuity trosky krytu Perseverance a jejího padáku. Tyto základní díly přistávacího vybavení vozítka byly nafoceny ve výrazných detailech. Badatelé tím pádem získali mnohem lepší představu o tom, jak se vybavení vozítka reálně chová. Když Perseverance v únoru 2021 přistála na Marsu, začala tak její dvouletá mise. K tomu měla – kromě jiného – k dispozici padák o velikosti 21 metrů.

Stav padáku po zahájení mise

Ten je spolu s kuželovitým krytem, který vozítko chránil ve vesmíru, jasně vidět na většině fotografií Ingenuity. A zatímco Perseverance už dříve vyfotila tyto trosky z dálky, Ingenuity aktuálně poskytla mnohem větší detaily. Tyto snímky jsou pro vědce velmi užitečné. Nikdy totiž neviděli stav přistávacího vybavení takhle zblízka od té doby, co mise probíhá. Proto fotky pečlivě rozeberou a uvidí, co se z nich mohou naučit.

Konkrétně doufají, že právě tyto nálezy jim mohou pomoci s Mars Sample Retrieval Landerem, budoucí lodí, která donese vzorky z Marsu zpátky na Zem. „Perseverance měla nejlépe zdokumentované přistání na Marsu v historii. Kamery ukázaly prakticky všechno od vystřelení padáku po dopad,“ uvedl Ian Clark, bývalý systémový inženýr Perseverance. Aktuálně vede přípravy na vzletovou fázi projektu Mars Sample Return.

Struny padáku a ochranné pouzdro

„Snímky od Ingenuity ovšem poskytují zcela jiný úhel pohledu. Pokud nám mohou sdělit, že naše systémy fungují, jak si myslíme, nebo poskytnou nové konstrukční informace, bude to úžasné. A i kdyby ne, jde stále o fenomenální a inspirující snímky.“ Ačkoli se stále díváme na trosky, obě části jsou prakticky nepoškozené. To je poměrně ohromující, když vezmeme v úvahu vysokou teplotu a extrémní gravitační podmínky při vstupu do atmosféry Marsu.

iZdroj fotografie: NASA

I když je většina oranžovo-bílého padáku pokryta prachem, kousek je ho pořád vidět a mnoho strun se zdá být nepoškozených. Kryt také vypadá, že docela vydržel. Ačkoli se kolem válejí malé úlomky, většina ochranného pouzdra vydržela pád o rychlosti 125 kilometrů v hodině. Nyní budou tyto novinky zkoumat badatelé. Bude trvat minimálně několik týdnů, než oznámí finální závěry, první dojmy lze každopádně označit za velmi slibné.

Co si myslíte o zkoumání Marsu?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články