Co je to vlastně Boží hněv? Badatelé rozlouskli tajemství biblické pohromy, která se odehrála na území Sodomy a Gomory

Vědci z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře tvrdí, že se jim podařilo vyřešit jednu z nejstarších historických záhad – zkázu Sodomy a Gomory.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Podle Písma svatého byla obě místa vymazána z povrchu Země Božím hněvem, protože obyvatelstvo upadlo do neviditelné zkaženosti a už se ničeho nebálo. Skutečnost – jak to tak bývá – ale byla mnohem prozaičtější, říká hlavní autor výzkumu profesor James Kennett. Sodomu a Gomoru podle jeho závěrů totiž zničil obrovský meteorit, který spálil veškeré budovy a zabil na 8 000 lidí. Stejná událost možná zbořila slavné hradby Jericha.

Ohnivá koule Božího hněvu

Tato hypotéza vypadá jako velmi pravděpodobná, vezmeme-li v úvahu okolnosti. Jericho se tehdy nacházelo asi 25 kilometrů od epicentra „živlu ohně“. Badatelé vysvětlili, že vizuálně to, co se stalo v Sodomě a Gomoře, nutně vypadalo jako Boží hněv. Na město totiž s velkou pravděpodobností dopadla z nebe obrovská ohnivá koule. Následovala exploze, která zničila severní část údolí Jordánu a srovnala se zemí budovy na ploše o rozloze 100 akrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nádherný palác, který popisují také starověké prameny, byl zcela zničen, stejně tak lehly popelem městské domy a desítky malých vesniček kolem. Vědci z Kalifornie jsou přesvědčeni, že tuto katastrofu tehdy nikdo nepřežil. K masivní explozi došlo asi 2,5 kilometru nad zemským povrchem a následující rázová vlna se šířila rychlostí asi 800 km/h. Rozbory nalezených lidských pozůstatků ukazují, že byly obětí požáru či výbuchu.

Smrt všeho živého v extrémním žáru

Řada kostí má mnoho prasklin, případně jsou rozštěpené. James Kennett uvádí, že tyto kostry byly vystaveny extrémnímu žáru přesahujícímu 2 000 stupňů Celsia. K obdobným závěrům došly i mezinárodní týmy odborníků po studiích úlomků keramiky a stavebního materiálu. „Tohle všechno se roztavilo a proměnilo ve sklo,“ uvedl profesor Kennett. Takové škody rozhodně nemohla způsobit tehdejší technika.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Profesor Kennett přirovnává celou událost k pádu tunguzského meteoritu, ke kterému došlo v roce 1908. Tehdy 12megatunový „vesmírný projektil“ zničil v oblasti východní Sibiře 80 milionů stromů na ploše asi 900 kilometrů čtverečních. „Možná je to podobné i úderu, který způsobil vyhynutí dinosaurů, ovšem v mnohem menším meřítku,“ poznamenal vědec. Ve vzorcích půdy i vápencových usazeninách byly nalezeny roztavené kovy.

Důkazy ve vzorcích všude kolem

Vzorky obsahovaly železo i oxid křemičitý. I to je třeba vnímat jako důkaz, že se na místě stalo něco mimořádného. Celé okolí bylo během chvilky vystaveno extrémní teplotě. Sodoma a Gomora zabírají dohromady plochu 10krát větší než Jeruzalém a 5krát větší než Jericho. Badatelé v této oblasti stále nacházejí vzorky popraskaného křemene. „Křemen je jeden z nejtvrdších minerálů a způsobit jeho praskání je opravdu náročné.“

Badatelé z celého světa momentálně provádějí vykopávky na místě starého města Tel el-Haman. Podle mnohých tvrzení je tato osada přesně tím, co Bible nazývá Sodomou. A hodně vědců se domnívá, že velká katastrofa, ke které tu došlo, dala vzniknout ústnímu podání příběhu. To později inspirovalo i tvůrce k legendě o Božím hněvu, kterou uvádí Bible. A je možné, že stejné kataklysma, které zasáhlo obě zhýralá města, má na svědomí i legendu o pádu hradeb Jericha.

Který příběh z Písma svatého vás opravdu zaujal?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články