Putin skutečně věří, že válku na Ukrajině vyhrává. Expert nad jeho viděním reality jen kroutí hlavou

Prezident Ruské federace je skutečně přesvědčen o tom, že jeho válečná agrese na Ukrajině probíhá úspěšně.

i Zdroj fotografie: Prezidentská tisková a informační kancelář / Creative Commons / CC BY
                   

Rakouský kancléř Karl Nehammer byl prvním evropským vůdcem, který se od začátku ruské invaze na Ukrajinu s prezidentem Putinem osobně setkal. A podle rakouského politika Putin skutečně věří, že jeho tažení na Ukrajině spěje k vítězství. V prohlášení k NBC Nehammer odhalil, že jeho setkání s Putinem nebylo přátelské, ale „upřímné a tvrdé“. Jednali společně o dopadu války a budoucnosti evropských vztahů s Ruskem.

Prezidentova vlastní verze reality

„Můj názor je, že se teď pohybuje ve své vlastní válečné logice. Myslí si, že válka byla nezbytná kvůli bezpečnostním zárukám pro Ruskou federaci. Nevěří mezinárodní komunitě,“ prohlásil. „A Ukrajinu obviňuje z genocid v donbaském regionu.“ Také řekl, že Putin „věří, že válku vyhrává.“ Během tiskové konference v Moskvě Nehammer také odhalil, že nebyl po hovoru s ruským prezidentem „nijak zvlášť optimistický“ a nesdílí rozhodně jeho pohled na věc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To, čemu Rusko říká „speciální vojenská operace“, Nehammer jasně nazývá válkou. Putin přitom věří, že invaze je „druhem sebeobranné operace“. Už od začátku ruské invaze na Ukrajinu Putin tvrdil, že operace je obranná a navržená k ochraně lidí žijících v dobytém regionu Donbas. Během února Putin prohlásil, že se v oblasti odehrávala „genocida“, když tam rebelové podporovaní Ruskem bojovali od roku 2014 s ukrajinskou armádou.

Ochrana etnických Rusů na Krymu

„Z našeho pohledu je to, co se děje v Donbasu, genocidou,“ řekl Putin. Byla to podobná obhajoba, jakou Rusko použilo v roce 2014, když proběhla anexe krymského poloostrova. Putin v té době prohlašoval, že etničtí Rusové v této oblasti jsou ohrožováni ukrajinskou armádou. Tato tvrzení byla ale rozporována jak Spojenými státy, tak většinou západních národů. Barrack Obama tehdy prohlásil, že Rusko etnické Rusy nechrání.

Místo toho se snaží vojenskou silou rozšířit svůj vliv na sousední zemi. „Takhle mezinárodní právo fungovat nemá,“ řekl tehdy Obama. Ruské jednotky se stáhly z Kyjeva a aktuálně se jim podařilo obsadit dlouho obléhaný Mariupol. Jejich dalším cílem je provést to samé s Donbasem. Vzhledem k těžkým ztrátám na životech, vojenské výbavě i obrněných vozidlech panuje obecný názor, že Rusko válku na Ukrajině naopak prohrává.

Stanovisko experta na celkový vývoj

Vysloužilý 4hvězdičkový generál Barry McAffrey sdělil BBC News, že Putin tuto válku už strategicky prohrál a je tu nulová šance, že by Rusko jakkoli efektivně ohrozilo zbytek států NATO“. Ve stejný čas se konal pohřeb ruského generálmajora Vladimira Frolova, zastupujícího velitele 8. kombinované armády. Akt proběhl v ruském Petrohradu, příčina smrti Frolova je neznámá. Zprávy ovšem naznačují, že byl zabit během posledního týdne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další komentář pochází od bývalého ruského zákonodárce Ilyi Ponomareva, který se přestěhoval z Ruska do Kyjeva v roce 2016 a dodnes v něm zůstává. CNN řekl, že věří, že Putin už válku prohrál a jeho dny u moci jsou sečteny. Putin se momentálně soustředí na to, aby mohl národu představit významné vojenské vítězství 9. května, tedy v den výročí kapitulace Německa. Chystají se velké oslavy, takže musí něco předvést.

Jaký bude podle vás Putinův další osud?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články