V žádném případě nenechávejte účtenky na pokladně. Stáváte se tím snadnou kořistí pro podvodníky

Obecně platí, že nakupující si neberou účtenky v případě potravin nebo levného zboží. Existují ale důvody, proč je dobré nenechávat za sebou účtenky nikdy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Je velmi nepravděpodobné, že by někdo vyhodil do koše účtenku například při nákupu notebooku nebo jiné drahé elektroniky. Minimálně proto, že s účtenkou v ruce se v případě problému takový nákup mnohem lépe vrací nebo reklamuje. Ovšem při koupi jedné hořčice, bochníku chleba a dvou piv či podobných maličkostí myslí na účtenku jen málokdo. V očích většiny lidí je to jen odpad, který už není nijak užitečný.

Důvod první – cashback využití

Účtenky lze registrovat v nejrůznějších cashbackových službách. Zda stojí za to věnovat čas takové aktivitě, si samozřejmě musí posoudit každý sám. A stejně tak bude problematické a komplikované snažit se vydělat na tomto principu nějakou zajímavější částku. Všude jsou ale podmínky trochu jiné a nikdy nevíte, kdy se vám takový postup může hodit. S využíváním cashbacku je také mnohem jednodušší získat mnohé platební karty.

Důvod druhý – okamžitá kontrola nákupu

Vždycky je lepší ihned zkontrolovat seznam zakoupeného zboží, zvlášť při objemném nákupu. V extrémních případech si prodejce přidá něco pro sebe a v tom množství si toho ani nevšimnete. Nebo zkrátka dojde k nedopatření bez zlého úmyslu, ale také s dopadem. Při rychlosti, s jakou dnešní pokladny markují, není banální chyba nic zvláštního.

Teoreticky se také podle vaší účtenky může někdo pokusit získat stejné zboží či prohlásit, že ho zakoupil v jiném obchodě. Vás samotné takový postup obvykle nijak neohrožuje, ale není důvod nechávat podvodníkům jakékoli zbytečné možnosti či zadní vrátka. A nikdy si nemyslete, že to nikomu nestojí za námahu, lidé mají nejrůznější motivace.

Důvod třetí – při platbě kartou

Pokud jste platili kartou, jsou na účtence vytištěna její poslední 4 čísla a samozřejmě utracená částka. Tato informace sama o sobě není nijak závadná a nikdo vám na jejím základě nemůže vybrat peníze z účtu. Ovšem znalost těchto údajů mohou podvodníci využít například při telefonních podvodech. Vystoupí například jako zaměstnanci banky a pokusí se zjistit další informace.

iZdroj fotografie: Pxhere

Je ovšem pravdou, že k tomuto by bylo potřeba rozhodně více informací a také váš kontakt. Poslední čtyřčíslí je na posledním, menším úseku účtenky z platebního terminálu. Zanecháním na místě tak nehrozí velké riziko, ovšem opatrnosti není nikdy dost. Vždycky je dobré mít možnost si nákup okamžitě zkontrolovat – klidně dvakrát – a následně účtenku zničit.

Jakým způsobem pracujete s účtenkami?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články