Vědci získali první snímky z nitra jaderných reaktorů ve Fukušimě. Pohled na ně je děsivý, ale přinesly zásadní informace

Podívejte se na první fotografie přímo z reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I, která utrpěla v roce 2011 nejhorší jadernou havárii po Černobylu v roce 1986.

i Zdroj fotografie: S vědomím TEPCO
                   

Katastrofa elektrárny společnosti TEPCO vznikla následkem zatopení objektů ničivou přívalovou vlnou. Ta byla důsledkem mimořádně silného zemětřesení v oblasti Tokia. Muselo být evakuováno víc jak 150 000 obyvatel, nicméně zatím nebyla potvrzena žádná úmrtí nebo choroby způsobené ozářením. Víc jak 1 000 lidí ovšem zemřelo v důsledku stresu ze samotné evakuace. To měl na svědomí obvykle věk nebo předchozí chronické choroby.

První průnik do postižených reaktorů

Aktuálně přišly z této nechvalně známé jaderné elektrárny dvě dobré zprávy. V první řadě se výzkumnému robotu nové generace podařilo dostat do reaktoru první energetické jednotky. Dokonce odtud i poslal několik fotografií. Druhou pozitivní zprávou je, že se provozovatel elektrárny – tedy společnost TEPCO – vážně zabývá plánem likvidace a dekontaminace celého zařízení. Snahy o průnik do reaktorů elektrárny proběhly už dříve.

Poslední pokus se odehrál v roce 2017 a nesetkal se s úspěchem. Robot tehdy sice skoro dosáhl svého cíle, jenže kvůli vysoké hladině radiace nezískal žádné použitelné informace. Nové stroje následně navrhly organizace Hitachi-GE Nuclear Energy a také International Nuclear Infrastructure Decommissioning Research Institute, a to speciálně pro Fukušimu. První robot ROV-A se do reaktoru dostal a jeho fotografie ukazují trosky a ponurou černou látku.

Vyhlídky na další etapy aktivit

Tato hmota je s největší pravděpodobností roztavené jaderné palivo. Robot také oznámil, že radiace ve vnitřních prostorách přesáhla hranici 2 sievertů. To je dvojnásobek smrtelné dávky pro lidský organismus. Robot provedl měření z dálky, do konce letošního roku se ale další stroje pokusí získat vzorky přímo z druhého reaktoru. V této oblasti je totiž situace pro studium momentálního stavu přece jen o něco příznivější.

iZdroj fotografie: S vědomím TEPCO

Jak vysvětlil sám provozovatel, jedná se o začátek programu mapování prostor uvnitř jaderných bloků. Cílem je zjistit lokaci co největšího počtu radioaktivních úlomků. Experti následně určí, jak jsou konkrétní kusy nebezpečné a jakou metodou je následně extrahovat. Také určí přítomné izotopy, a tudíž roztřídění podle konkrétního nebezpečí. Dle odhadů čeká na likvidaci nejméně 900 tun roztaveného paliva a projekt bude trvat 30–40 let.

Co jste dělali, když došlo k této jaderné havárii?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články