Je možné, že transformace alfa buněk v beta buňky přinese lék na cukrovku? Výzkum na myších možná naznačuje novou cestu léčby.
Vědci použili syntetické protilátky k blokaci buněčných receptorů v játrech, které se normálně vážou na glukagon, hormon figurující ve zvyšujícím se množství cukru v krvi. Protilátky obnovily normální hladinu glukosy u myší se třemi různými typy cukrovky. Principem léčby byla částečně transformace alfa buněk slinivky břišní na beta buňky produkující inzulin. Dle vědců by mohl stejný proces vyléčit cukrovku typu 1 a 2 vyskytující se u lidí.
Cukrovka je velmi rozšířenou chorobou
Při cukrovce dochází k tomu, že tělo ztrácí přirozenou schopnost regulovat hladinu glukosy v krvi. V dlouhodobém horizontu to může vést k širokému spektru zdravotních komplikací jako ztrátě zraku, poškození ledvin, mrtvici a srdečním chorobám, což jsou všechno problémy radikálně zasahující do života jednotlivce. Jen ve Spojených státech má přitom víc jak 34,2 milionu lidí cukrovku buď odhalenou, nebo ještě nediagnostikovanou.
Cukrovku druhého typu přitom tvoří 90 – 95 % těchto případů. U zdravých jedinců je množství glukosy v těle regulováno přirozenými mechanismy na optimální výši. Dochází k tomu rovnováhou dvou hormonů s opačným efektem – inzulinu a glukagonu. Beta buňky ve slinivce produkují inzulin, který stimuluje buňky po celém těle k čerpání glukosy z krevního oběhu. Další buňky ve slinivce – alfa buňky – tvoří glukagon, který zvyšuje jaterní produkci glukosy uvolňované do krve.
Když chybí přirozené mechanismy
V případě cukrovky 1. typu cílí vlastní imunita na beta buňky, což snižuje produkci inzulinu. Na rozdíl do toho 2. typ cukrovky způsobuje, že se buňky po celém těle stanou odolné vůči efektům inzulinu. Beta buňky pak reagují produkcí stále většího množství hormonu a nakonec zemřou. Předchozí výzkumy naznačily, že syntetické a monoklonální protilátky blokující receptory glukagonu mohou obnovit přirozenou úroveň glukosy.
Nicméně nebylo příliš jasné, jak celý proces fungoval. Teď vědci odhalili, že právě blokace receptorů vede nepřímo k přeměně alfa buněk ve slinivce na beta buňky, které pak vytváří inzulin, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Aktuálně používají někteří pacienti na tuto regulaci injekce a další nástroje, ale tento způsob léčby je jen řešením následků, a navíc dochází během dne k masivním výkyvům hladiny glukosy bez ohledu na použitý postup.