Armáda Spojených států za dlouhé roky zajala, zcizila nebo jinak získala nejrůznější protivzdušné systémy ruské produkce. Teď mohou tyto nástroje pomoci na Ukrajině.
Podle zprávy Wall Street Journal posílá vláda USA Ukrajině množství systémů protivzdušné obrany ze sovětské éry. Ty pochází ze zásob cizích materiálů, které armáda a zpravodajská komunita získaly nejrůznějšími způsoby za celé roky. Jejich hlavním účelem je nácvik a podrobné zkoumání. Právě tyto „cizí zdroje“ se mohou ukázat jako užitečný zdroj dodatečné techniky, kterou aktuálně Ukrajina zoufale potřebuje v boji proti ruské invazi.
Jasné zásoby, nejasný management
Na základě zprávy The Wall Street Journal není ovšem příliš jasné, kdo uvnitř americké vlády tento záměr řídí. Příběh naznačuje, že jde o armádní iniciativu, Pentagon ji ovšem odmítá jakkoli komentovat. Americká armáda byla ohledně dodávek nebo jiného způsobu doručení vojenské pomoci na Ukrajinu velmi aktivní. To zahrnovalo různé protivzdušné systémy, hlavně ruční raketové odpalovače, také známé jako MANPADS.
Američtí úředníci dále jasně deklarovali, že jsou velmi ochotní posílat na Ukrajinu vybavení, se kterým jsou už místní vojáci obeznámeni. Tím pádem mohou tyto zbraně rovnou nasadit bez nutnosti procházet výcvikem, na který zkrátka není čas. Ukrajinské raketové systémy jsou naprosto klíčové pro zabránění Rusku v získání dominance ve vzdušném prostoru. Tento stav se Ukrajinci snaží udržet i po více než čtyřech týdnech těžkých bojů.
Hlavně systémy protivzdušné obrany
Ani tak ale není zcela jasné, jaký materiál bude vlastně na Ukrajinu dopraven. Jediný zmíněný je SA-8-Gecko, vysoce mobilní protiletadlový komplet. Další systém stejného typu, tedy S-300 pozemní protivzdušná obrana, má dle anonymního zdroje zůstat v USA. Obecně je obtížné soudit, jaké další možnosti by tu byly, když chce USA poslat něco, s čím už má Ukrajina zkušenosti a vojáci by se tak nemuseli zdržovat zácvikem.
Většina informací o těchto zásobách je totiž vysoce utajena. I tak je možné, ne-li přímo pravděpodobné, že vláda USA použije k pomoci veškeré své zásoby, nejen ze zdrojů DIA (Defense Inteligence Agency) nebo přímo armády. Jen letectvo má další příklady SA-8, stejně jako další typy, které už jsou na Ukrajině nasazeny, tedy SA-13 a SA-15-Gauntlet. Poslední dva zmíněné jsou oba systémy protivzdušné obrany s krátkým dosahem.
Hodí se všechno, co bude fungovat
Tohle je jen několik příkladů širokého spektra vybavení ze sovětské éry, o kterém se ví, že jím armáda USA disponuje. Existují i další, jež se dají použít, jako například varianty systému Buk, který už na Ukrajině funguje delší dobu. Ukrajina je aktuálně v situaci nejvyšší nouze, kdy si může jen těžko dovolit nějakou vojenskou pomoc odmítnout. Právě známé protiletecké systémy by jejich jednotky vrátily do hry velmi rychle.
I kdyby armáda USA neměla rakety, které může poslat spolu s těmito systémy, Ukrajinci mohou použít vlastní projektily a cokoli dodaného na náhradní díly. Využití se zkrátka najde prakticky pro jakoukoli zahraniční pomoc. Zásoby americké armády i dalších složek mají tu výhodu, že operace s nimi – včetně převozu na Ukrajinu – záleží výlučně na amerických vládních činitelích, nejsou potřeba žádné dohody s třetími stranami.
Politická shoda a obnovitelnost
Pokud jde o americké požadavky na vlastní vojenskou vybavenost proti skutečným světovým hrozbám, američtí politici mohou věřit, že jsou schopní většinu těchto zdrojů efektivně obnovit. Hlavně v případě starších typů to půjde skrze kombinaci simulátorů a náhradních dílů. Krom toho ruské ztráty na Ukrajině budou pro USA velmi dobrou příležitostí, jak získat modernější ruské obranné systémy, stejně tak jako další zbraně a zajímavé položky.
Je dost možné, že zúčastnění úředníci už začali vyjednávat i tyto formy vzájemného transferu. Pravděpodobně tak nebude dlouho trvat, než se dovíme, co konkrétně bude předáno, jakým způsobem a jaké bude zapojení výbavy do obrany země. Bez ohledu na tuto pomoc zůstává ukrajinská armáda v krajní nouzi a potřebuje hlavně ubránit svoje nebe. V jiných směrech ruské jednotky značně pokulhávají, v oblasti leteckých sil a bombardování mají ovšem převahu.
Co podle vás chybí Ukrajinským jednotkám nejvíce?