Oči jsou oknem do duše, ale nejen to. Například velikost zorniček dokáže predikovat riziko předčasného úmrtí

Medicína hledá metody, jak jednoduchým a bezbolestným způsobem zjistit o zdraví člověka co nejvíc. Pohlédnout pacientovi pořádně do očí se ukazuje jako schůdná možnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Studie ovšem ukázaly ještě větší „čitelnost oka“. Lékaři stačí podívat se do očí svého pacienta, který utrpěl srdeční selhání, a může zjistit, zda dotyčný přežije. Řada lékařů se shodla na tom, že u pacientů s většími zorničkami je větší pravděpodobnost, že zástavu přežijí a následně budou z nemocnice propuštěni. Výzkum z roku 2020 shromáždil fotografie očí od 870 pacientů hospitalizovaných s akutním srdečním selháním.

Oční statistika ve vztahu k srdci

Průměrný věk účastníků této studie byl 67 let, 37 % z nich tvořily ženy. Následně byli účastníci rozděleni na osoby s menšími zorničkami a ty s většími. Z bádání vyšlo najevo, že osoby s menšími zorničkami mají pravděpodobnost úmrtí dokonce dvakrát vyšší. A 47 % takových pacientů bylo také s akutním srdečním selháním přijato v nemocnici opakovaně. U osob s většími očními zorničkami došlo k opakované hospitalizaci jen v 28 % případů.

Autor studie Dr. Kohei Nozaki prohlásil, že právě velikost zorniček se tak stává novým způsobem, jak včas identifikovat kardiaky se zvýšeným rizikem úmrtí. Na celém světě žije s diagnózou srdečního selhání asi 26 milionů lidí. Jedná se o celkově velmi nebezpečný stav, kdy srdce člověka není schopno pumpovat dostatek krve na to, aby pokrylo všechny tělesné potřeby. Až 45 % pacientů přijatých takto do nemocnice zemře do 1 roku od hospitalizace.

Dysfunkce autonomního systému

Jednou z příčin exacerbace, tedy nového vypuknutí nemoci nebo jejího zhoršení, je dysfunkce autonomního systému těla. Ten řídí srdeční frekvenci, stejně tak i dýchání, trávení a další běžné systémy tělesné obsluhy. Analýza autonomních funkcí se obvykle provádí právě pomocí měření změn srdeční frekvence. Tento postup je však neúčinný, pokud pacienti trpí abnormálním srdečním rytmem nebo jinými poruchami, které tuto míru zasahují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Abnormalita tepu je běžnou skutečností právě u lidí se srdečním selháním – tedy těch, které je potřeba takto měřit nejvíc. Oblast oční zorničky už se stala dalším způsobem hodnocení autonomních funkcí. Používá se například u pacientů s Parkinsonovou chorobou nebo cukrovkou. Diagnostika pro srdeční selhání i další problémy se tak přidává k dosavadnímu využití zorniček a dost možná se objeví ještě další informace.

Kdy jste naposledy byli na očním a s čím?

Zdroj: OnlineLibrary

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články