Repasované notebooky – pro koho jsou a jak dobře vybrat?

i Zdroj fotografie: Can Stock Photo
                   

Potřebujete výkonnější notebook? Zřejmě navštívíte prodejnu nebo e-shop s počítačovou technikou a vybíráte notebook tam. Možná vás ale překvapí, že existuje ještě jedna možnost, jak pořídit výkonný a spolehlivý notebook. Proč byste měli zvážit koupi repasovaného notebooku? Na co si při jeho nákupu dát pozor?

Co je repasovaný notebook?

V eshopu PocitaceZaBabku.cz je v článku Co je to repas? uvedeno:

„Repasovaná technika pochází zpravidla z větších firem (především z bankovního sektoru), které v rámci operativního leasingu pravidelně obměňují starší techniku za novější. Technika je z těchto firem obyčejně vykoupena ve větším množství, vše se pak otestuje, vyčistí a po instalaci operačního systému jde zpět do prodeje.“

„Repasace spočívá především v otestování a instalaci Windows. Pokud je některý parametr nedostatečný, provede se upgrade. To znamená například rozšíření RAM nebo výměna magnetického disku za rychlejší SSD.“

Repasované notebooky tedy nejsou zařízení z druhé ruky na inzerát, kterých se někdo může zbavovat ve chvíli, kdy se u nich začíná projevovat nějaká skrytá vada. Také to nejsou levné plastové modely, ale notebooky business třídy. Co to znamená? Business neboli manažerský notebook je vyšší prémiová řada notebooků, které mají pevné tělo z kovů a kompozitních materiálů. U levnějších notebooků z obyčejného plastu po čase odchází panty displeje, klávesnice a další častěji namáhané mechanické části. Repasované manažerské notebooky jsou oproti lowendům odolnější a mají celkově delší životnost. Typické manažerské notebooky jsou například modely Dell Latitude, Lenovo ThinkPad nebo HP EliteBook. Nové notebooky této řady stojí často 30 000 až 50 000 Kč. Jako repasované se prodávají také grafické pracovní stanice Dell Precision nebo HP Zbook, jejichž cena se u nových kusů ve vyšší konfigurací vyšplhá někdy i přes 100 000 Kč. Repasy se prodávají za zlomek této ceny.

Repasované notebooky jsou oblíbené ve firmách. Prodejce dodá fakturu s DPH, které si firma může odečíst stejně jako u nového zboží. Repasované notebooky ale také rádi používají koncoví zákazníci, kteří se chtějí dostat za dobrý peníz k hi-endovým zařízením.

Většina prodejců poskytuje na repas roční nebou dvouletou záruku.

Vyplatí se repas?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Na něco je lepší repas, na něco je lepší nový notebook. Pokud chcete vybrat dobře, nejprve si ujasněte, na co ho chcete používat. Pro více informací o kategoriích notebooků doporučuji článek „Jak vybrat notebook?“.

Jsou oblasti využití notebooků, kde se repas nevyplatí. Například pokud chcete výkonný herní notebook, bude asi lepší, když si koupíte nový. I herní notebooky se občas prodávají jako repasované, ale narazit na ně je spíš vzácnost.

Manažerské notebooky jsou bezesporu výborná volba do firemdo škol a všude, kde je potřeba spolehlivé, kvalitní zažízení a na nákup je omezený rozpočet.

iZdroj fotografie: Dell

Hodí se repasy i pro domácí využití? Pokud notebook používáte doma na surfování, filmy, jednodušší hry, úpravu fotek a podobně, může být repas výbornou volbou. Pro domácí využití jsou obvykle preferovány notebooky s 15″ displejem. Dobře tedy poslouží 15″ manažerské notebooky. Velmi zajímavou alternativou jsou starší pracovní stanice HP ZBook nebo Dell Precision s 15″ nebo 17″ displejem do cca 20 000,-. Budete tak mít výkonný notebook s prvotřídním displejem a navíc v odolném těle.

Repasovaný notebook se dá jednoznačně doporučit v případě, že sháníte levný, lehký, výkonný notebook na cesty a časté přenášení. Mezi repasy najdete obrovské množství kvalitních 14″ nebo 12″ business modelů, která jsou výkonné, odolné, lehké a stojí do 10 000,- Kč. V podstatě v této kategorii nemají repasy téměř konkurenci. Nové notebooky s podobnými požadavky jsou buď příliš drahé, nebo plné kompromisů ohledně výkonu a zpracování.

Mýty a fakta ohledně repasovaných notebooků

Mýtus: Nový notebook je rychlý a drahý, repasovaný je pomalý a levný.

Fakt: Toto je zjednodušující a často zavádějící pohled. Platí to u těch nejdražších nových notebooků, kde starší hi-end procesor nemůže stačit novému hi-end procesoru. U střední a nižší třídy to je ale často obráceně – i několik let starý notebook s Core i5 nebo i7 bývá rychlejší než stejně drahý nový s Celeronem, Pentiem nebo Core i3.

Mýtus: Použité notebooky už mají naběháno tolik, že jsou na konci životnosti.

Fakt: Business třída notebooků je navržena s delší životností než jsou low-endové domácí modely. Dobře vyrobený repasovaný manažerský notebook vydrží mechnicky často déle než nový plastový low-end.

Kde nakoupit?

Na PocitaceZaBabku. 🙂

Jaké jiné doporučení byste přece čekali u PR článku? Pravda, dobrý repas koupíte asi i jinde, ale můžeme vám aspoň popsat naše silné stránky. Vyzkoušejte nás.

  • Tak především, věnujeme se zákazníkům. Dokážeme vám dobře poradit. Reagujeme rychle na dotazy a radí vám IT odborníci. Chceme, aby byl zákazník spokojený. O dobrém zákaznickém přístupu svědčí vysoké hodnocení v zákaznických recenzích googlu.
  • Máme také jednu z nejširších nabídek repasovaných notebooků na českém trhu. Obyčejně máme k okamžitému odeslání k dispozici okolo 2000 různých modelů.
  • E-shop pocitacezababku funguje už od roku 2004. Máme tedy plno zkušeností a je na nás spoleh. O našich kvalitních službách svědčí i to, že jsme držiteli certifikátů „APEK-certifikovaný obchod“ a „Česká kvalita“.
  • Na zboží poskytujeme záruku a reklamace řešíme vstřícně a bezodkladně.
i
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články