Samotná zbraň už prošla patentováním a bylo zahájeno její testování. Nástroj je na baterky a nejedná se tedy výhradně o mechanickou věc.
Baltská státní technická univerzita (jinak také Vojenmech) v Petrohradě vyvinula a také patentovala speciální multifunkční nástroj pro využití astronauty. Od tohoto nástroje se očekává, že bude zařazen do „přenosné nouzové výbavy“ současných i budoucích ruských astronautů. Nejedná se o čistě mechanické zařízení, pistole obsahuje také elektroniku a funguje na baterii. Mikroobvod uvnitř rozhoduje i o typu použité munice.
Zbraň nebo nástroj pro volný vesmír
Každý lisovaný blok ve výrobě zahrnuje několik typů nábojů pro různé účely. Pistole tak umožňuje změnu využití dle konkrétní situace. „Astronaut si může zvolit střelivo podle okolností,“ cituje TASS slova výzkumnice z univerzity a jedné z vývojářek Ulijany Volko. Pomocí těchto funkčních bloků lze jednu zbraň využít na ochranu před divokými zvířaty, jako signální pistoli nebo například k rozdělání ohně.
Standardní přenosné nouzové vybavení lodi typu Sojuz dnes zahrnuje radiostanici, lékárničku, vodotěsné zápalky, šicí potřeby, nafukovací raft či rybářský prut. Výčet pokračuje baterkou, píšťalkou, mačetou, šesti litry vody a šesti sadami jídla pro tři osoby, tepelným ochranným oblekem a neoprenem. Počínaje letem Jurije Gagarina dostali kosmonauti také pistoli Makarov, v letech 1986–2006 také tříhlavňovou pistoli TP-82.
Moderní náhrada za staré typy zbraní
Trojhlavňová zbraň sloužila k ochraně před divokou zvěří, lovu i signalizaci a pocházela od tulských puškařů. Během roku 2007 ovšem vypršela doba použitelnosti pro speciální kazety a samotná výrobní linka byla uzavřena. Ruští kosmonauti tak aktuálně nemají k dispozici střelné zbraně. To je důvod pro vývoj náhrady, která navazuje na sovětský model z 80. let 20. století, ovšem ve vylepšené verzi.
Původní iniciativa vzešla v roce 1979 od Alexeje Leonova, který jako první člověk vystoupil v roce 1965 do volného vesmíru. Ruské pilotované kosmické programy se postupně přesouvají na kosmodrom Vostočnyj na ruském Dálném východě. To může zahrnovat i přistání v zalesněné a jen řídce osídlené oblasti. Proto se nepochybně bude hodit i zbraň s podobnou funkcí jako TP-82, samozřejmě ale moderního návrhu i výroby.
Jak moc funkční podle vás tato zbraň ve výsledku bude?